Erişilebilirlik

Erdoğan ve Obama Arasında Telefon Görüşmesi


Suriye’de yaşanan krizde uluslararası toplum tarafından yalnız bırakıldığını savunan Türkiye, özellikle Suriye meselesinde Amerika’nın desteğine büyük önem veriyor.

ABD de, son iki ayda önce Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un ardından CIA Başkanı David Petraeus ve en son olarak da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey’in Türkiye ziyaretleriyle bu beklentinin karşılıksız olmadığını bir biçimde gösterdi.

Suriye konusunda iki ülke arasında son temas, Salı akşamı iki ülke liderinin telefon görüşmesiyle yapıldı. Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Clinton’la yaklaşık 40 dakika süren bir görüşme yaptı.

Konuşmanın ana gündemi Suriye krizi

Başbakanlık Basın Merkezi’nden ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, görüşme bölgesel ve küresel sorunlar hakkında yakın istişare içinde olma çerçevesinde gerçekleştirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama’nın Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin aciliyet gerektirdiği konularında aynı kaygılara sahip olduklarını belirtti.

ABD ve Suriye etkin işbirliğine devam edecek

Ankara’dan gelen bilgilere bakılırsa Erdoğan ve Obama, Suriye kriziyle ilgili Türkiye ve ABD hükümetleri arasında yakın ve etkin işbirliği doğrultusunda önümüzdeki dönemde de beraber çalışmaya devam edecek.

Telefon görüşmesinde Başbakan Erdoğan, Başkan Obama’ya Libya’da öldürülen ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç görevlinin ölümünden duyduğu üzüntüyü bildirdi ve başsağlığı diledi.

ABD Başkanı ise Bingöl’de askeri konvoyu hedef alan kanlı saldırı da dahil olmak üzere, son zamanlarda Türk güvenlik güçlerinin ve vatandaşların hayatlarını kaybetmelerine ilişkin taziyelerini iletti.

Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada ayrıca ''Sayın Obama, Sayın Başbakanımızın, Bingazi'deki ABD Başkonsolosluğu'na ve başka ülkelerdeki diğer büyükelçiliklere yönelik saldırılarla ilgili olarak provokasyona gelmeme uyarısı yapılmasına ve şiddetin kınanmasına öncülük etmesini takdirle karşıladığı” belirtildi.

Dempsey: ‘Bölgesel konularda Türkiye ile mutabıkız’

Ankara’ya gerçekleştirdiği ve üç gün süren resmi ziyaretinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Washington’a döndü.

Dempsey’nin dönüş yolunda uçakta yaptığı açıklamalar yapan Dempsey, Amerikan ve Türk liderlerin Suriye'deki olaylara bakışının benzer olduğunu ve bu ve diğer bölgesel konularda birlikte çalışmakta mutabık kaldığını söyledi.

Görüşmelerde Türk yetkililerin Suriyeli sığınmacılara yönelik insani yardım problemlerini dile getirdiğini belirten Dempsey, Ankara’daki kanaatin Suriye'deki kriz uzadıkça, mezhepsel ayrılıkların da bir o kadar büyüyeceğini yönünde olduğunu aktardı.

ABD Genelkurmay Başkanı: ‘Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar konusunda endişesi artıyor’

Dempsey, ''Türkler, ülkenin güney bölgesine gelen Suriyelilere yardım etme konusundaki başarılarından onur duyuyorlar. Ancak sürmekte olan Suriyeli sığınmacı akınına yönelik de ciddi endişeleri var ve bu noktada kendilerine yardım edilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunuyorlar'' dedi.

Amerika Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı www.defence.gov sitesinin yaptığı habere göre, Türk liderler, Suriyeli sığınmacılar için ABD'den herhangi bir askeri yardım talep etmedi. Bu mukabil Dempsey, “ABD durumu izlemeye devam edecek ve insani konularda ortaya çıkabilecek beklenmedik bazı gelişmelere yönelik tüm seviyelerde istişare içinde olmaya devam edecek” dedi.

Son 19 ayda 200 bin Suriyeli ülkelerini terk ederek komşu ülkelere sığındı. Sığınmacıların 83 binine Türkiye evsahipliği yapıyor. Ülke içinde ise 400 ila 500 bin Suriyeli kendi topraklarından ayrılarak başka topraklara göçmek zorunda kaldı.
XS
SM
MD
LG