Erişilebilirlik

Erdoğan: ‘Vanayı Kapattığımızda İşiniz Bitti’


Kürtler’in bağımsızlık referandumuna itiraz eden Türkiye’nin Irak ile ortak askeri tatbikatı devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Iraklı Kürtler’e yönelik uyarılarını bugün de sürdürdü.

Yaklaşık 30 kişiden oluşan Irak birliği sınıra gelerek Türk askerlerine katıldı ve Kürt referandumuna sembolik bir uyarı anlamına gelen tatbikatı gerçekleştirdi.

Habur Sınır Kapısı’na 1.86 km uzaklıktaki tatbikatın yapıldığı Salı günü konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandumunun "Türkiye'ye ihanet" olduğunu ve yaptırımların uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Erdoğan, askeri müdahale dahil ekonomik yaptırımları da içeren her tür seçeneğin masada olduğunu belirtti.

Ankara’da konuşan Erdoğan, "Ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm yaptırımlar masadadır. Bunların hiçbirine gerek kalmadan Kuzey Irak yönetimi ümit ediyorum aklını başına alır" dedi.

Erdoğan, Irak Kürt Bölgesi’nin Türkiye’nin desteği olmadan hayatta kalamayacağını şu sözlerde ifade etti: “Vanayı kapadığımızda iş bitti. TIR’lar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek bulamayacaklar.”

Erdoğan, İsrail dışında Kürt referandumunu hiçbir ülkenin desteklemediğini savundu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA, İran Savunma Bakanı’nın Kürtler’in bağımsızlık referandumunun güvenlik konusunda yaratacağı sonuçlardan endişe duyduğunu bildirdi.

Orgeneral Emir Hatami’nin “İran’ın, bölge ülkelerinin coğrafi dağılımında bir değişikliğe yol açan herhangi bir harekete karşı" olduğunu söyledi.

İran, Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumuna karşı çıkan birçok ülke arasında yer alıyor.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney de Haziran ayında referandumu savunanları "Irak'ın bağımsızlığı ve kimliğine karşı olanlar” olarak nitelemişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı da Irak'ın Kürt bölgesindeki referandumun olası "olumsuz" sonuçları hakkında endişe duyduğunu açıkladı.

Mısır’dan Salı günü yapılan açıklamada “tüm taraflar, çatışma konuları üzerinde kapsamlı bir çözüm bulmak üzere yapıcı diyalog kurmaya” çağırıldı.

XS
SM
MD
LG