Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Türkiye’yi Şanghay’a Alın'


Saint Petersburg’da düzenlenen Türkiye-Rusya 4. Üst Düzey Stratejik Konsey Toplantısı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasında başta enerji olmak üzere birçok alanda işbirliğini geliştirme kararı alındı. Ortak basın toplantısı sırasında Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Teşkilatı’na katılma konusunda isteğini bir kez daha dile getirdi.

Erdoğan, ‘ Avrasya’daki ülkelerle ilgili serbest ticaret anlaşmalarını önemsiyoruz. Şanghay Teşkilatı’na bizi de alın. Bizi de bu sıkıntıdan kurtarın’ dedi. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Rusya Devlet Başkanı, Türkiye’nin bölgesel ve küresel konularda gösterdiği bağımsız konumu önemsediklerini söyledi.

Putin: Suriye’deki şiddetin asıl sorumlusu radikal gruplar

Ancak iki liderin Suriye krizi hakkındaki görüşleri ise taban taban zıt. Rusya Devlet Başkanı Suriye’de yaşananlardan özellikle radikal grupların sorumlu olduğunu belirtti. 2007’den bu yana Esad’la temasının olmadığını ifade eden Putin, ‘ Suriye lideri de ülkedeki durumdan endişeli. Suriye’de hem faaliyet gösterip hem savaşan aşırı gruplar var ancak bunları kimse konuşmuyor. Bunlar çok vahim şeyler yapıyorlar’ dedi.

Erdoğan: Rejim şehirleri yakıp yıktı, Lahey’de yargılanmalı

Putin’in bu sözlerine karşı Erdoğan, bir kez daha Suriye’deki kitlesel ölümlerden Beşar Esad ve Baas rejimini sorumlu tuttu. Başbakan, ‘karşıda aşırıcı gruplar, onlar da bu işin sorumlusudur. Aşırı grupların elinde olsa olsa kısa menzilli, uzun menzilli silahlar vardır. Fakat rejim hiçbir ayrım yapmaksızın, bütün şehirleri, camilerin mabetlerin hepsini ne yazık ki yer ile yeksan etmiştir. Yakmıştır, yıkmıştır. Bunlar konvansiyonel silahlarla olmuştur’ diye konuştu. Suriye liderinin Lahey Adalet Divanı’nda yargılanması gerektiğini savunan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’ni süreci yakından takip etme çağrısında bulundu.

Erdoğan, yıl sonuna dek toplanması planlanan İkinci Cenevre konferansı hakkında ise ‘biz başından beri Cenevre-2’yi destekliyoruz. Bütün bu kaybolan vakitler Suriye’de rejime zaman kazandırmaktadır. Bırakalım Suriye halkı kendi iradesiyle kendi yöneticilerini seçsin’ diye konuştu.

Putin: Cenevre için batılı ülkeler devreye girmeli

Rusya lideri ise Suriye muhalefetinin Cenevre’ye katılması için ülkesinin üzerine düşeni yaptığını, bundan sonra Batılı ülkelerin de daha fazla devreye girmesi gerektiğini söyledi. Putin, ‘ Rusya elinden geleni yaptı şimdi sıra Suriye muhalefetini ikna etmekle mükellef olan batılı müttefiklerimize gelmiştir’ dedi.

Türkiye ve Rusya ekonomik hacmi 100 miyar dolara çıkarmayı hedefliyor

Türkiye ile Rusya son dönemde artan ekonomik ilişkileri geliştirmek için uzlaşma sağladı. İki ülke 2012 yılında 35 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmini 2020’de 100 milyar dolara çıkartma hedefini bir kez daha teyid etti. Erdoğan, ‘nükleer enerjide ilk işbirliğini Rusya’yla yaptık. 20 milyar dolarlık bu anlaşmanın ardından turizm ve bankacılık alanında işbirliğini arttırmayı planlıyoruz’ diye konuştu.

Saint Petersburg’da bulunan Başbakanlık Başmüşaviri İbrahim Kalın’ın aktardığına göre ikili görüşmelerde Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ve Dağlık Karabağ sorunu da gündeme geldi.

Davutoğlu-Lavrov görüşmesi

Stratejik Konsey Toplantısı için Saint Petersburg’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la bir araya geldi. Davutoğlu
görüşme sonrası twitter hesabına‘ Kafkaslar ve ikili ilişkileri görüştük’ yazdı.
XS
SM
MD
LG