Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Bağdadi'nin Yakın Çevresi Ülkemize Yerleşme Gayreti İçinde'


Cumhıurbaşkanı Erdoğan Macaristan ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu.

ABD’nin IŞİD lideri Bağdadi’ye operasyon yapmasının ardından Türkiye, Bağdadi ailesinden birçok kişinin yakalandığını açıkladı.

Türkiye’nin Bağdadi ailesine mensup kişilerle ilgili nasıl bir prosedür işleteceği merak ediliyor.

Bugün Macaristan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yakalanan Bağdadi ailesi mensuplarıyla ilgili sorgulama işlemlerinin sürdüğünü söylerken, Türkiye’nin elinde şu anda açıklamayı doğru bulmadığı bilgiler olduğunu ifade etti.

Erdoğan: ‘Yanlışa düşmemek için sorgulamaları derinleştirmek durumundayız’

Erdoğan, ‘‘Olay ciddi boyutlara gidiyor. Bağdadi’nin tüm yakın çevresi ülkemizi hedef aldı. Bunlar, ülkemize yerleşmenin gayreti, burada bulunma gayreti içinde. Azez’de ablasının, eşinin ve çocuğunun yakalanması vardı. Biz bunları geri gönderme merkezlerimize alıyoruz, bu merkezlerde duracaklar. Bizim adalet bakanlığımız ne karar verecek bunu göreceğiz. Eşi yaklaşık bir, bir buçuk yıldır elimizdeydi. Elimizde olan eşinin de aynı şekilde bu süreçte yeri olacak. Fakat şimdi olay daha da genişledi, gelişti. Sayı, çift haneli rakama doğru gidiyor. Bu çift haneli rakama doğru giderken, bakıyorsunuz bunun içinde tüm yakınlarının olduğunu görüyoruz. Bunları da şu anda açıklamayı doğru bulmuyorum. Her şey çok daha net hale gelsin, net hale geldikten sonra da bunların açıklamasını yapacağız. Eşinin yanında DNA’sı doğrulanmış çocuğunun da olması bu da bizim için önemli bir hassasiyet. Sorgulama işlemleri kararlılıkla devam ediyor. Bunları derinleştirmek durumundayız ki yanlışa düşmeyelim. Türkiye olarak bu yanlışların içinde kıvranmayı doğru bulmuyoruz’’ dedi.

‘Dünyada DEAŞ’la mücadeleyi Türkiye kadar veren ikinci ülke yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günkü TBMM Grup Toplantısı’nda, “Saray iktidarı, Türkiye'nin Ortadoğu'da maceracı politikaya sürüklenmesinin sebebidir. Türkiye, Suriye'ye demokrasi getireceğiz diyerek emperyal güçlerin taşeronluğuna soyunmuştur. Türkiye üzerinden Suriye'ye silah sokulmuştur. IŞİD terörüyle mücadele etmek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamakta hata yapıldı. Türkiye üzerinden Suriye’ye teröristler gönderildi. Türkiye'nin terörle mücadelesine en büyük zararı AK Parti iktidarı ve onun genel başkanı vermektedir” sözleriyle eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘‘Hayatını yalanlar üzerine inşa etmiş birisi’’ diyerek tepki gösterdi.

Erdoğan, ‘‘Bugüne kadar Türkiye’ye giriş yasağı konulan DEAŞ’lı sayısı 76 bin. Bunu Bay Kemal bilmez. Aynı şekilde sınır dışı edilen DEAŞ’lı sayısı 7550. Hapishanelerimizde 1149 DEAŞ’lı militan var. Bunlar mücadele değil mi? Attığımız kararlı adımlar değil mi? Ama o bunları da kabul edilemez. Hayatı bu tür yalanlarla dolu. Suriye’deki DEAŞ kamplarından kaçıp ülkemiz tarafında yakalanan ve hapishanelere konan DEAŞ’lı sayısı da 270. Son YPG’nin cezaevlerinden bıraktıkları vardı. Bunlar ağırlıklı kadın ve çocuk. Biz bunları yakalayıp cezaevlerine koyduk. Fırat Kalkanı Harekatı’nda El Bab’da 3500 DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi. Bunlar DEAŞ’la mücadele değil mi? Dünyada DEAŞ’la mücadeleyi Türkiye kadar veren bir, ikinci ülke yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu dürüst ol, adil ol” dedi.

Erdoğan: ‘Telefonda görüşmek başka, yüz yüze görüşmek başka’

Dün ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı telefon görüşmesi sonrası Twitter hesabından 13 Kasım’daki Washington ziyaretinin kesinleştiğini duyuran Cumhurbaşkanı, ziyareti iptal etmesini isteyen çevrelere de bu kararı neden aldığını izah ederken kendisinin diplomasi konusunda ne kadar tecrübeli olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, ‘‘Amerika seyahatimin iptal edilmesi konusuna yönelik de müsaade etsinler de gidilmesi, gidilmemesinden hangisinin faydalı olduğunu ekibimle değerlendirdik. Dün akşamki telefon görüşmesini bekledim. Bu görüşme sonrası gitme kararı verdik. Siyasette bizim için en önemli hüküm, meşverete istişareye önem vermek. Oğul Bush Cumhuriyetçi’ydi şimdi ki de Cumhuriyetçi. Obama, Demokrat’tı. O da sekiz yıl görev yaptı, birçok defalar görüşme yaptık. Bu konuda tecrübemiz fena değil iyidir. Bu ziyareti çok farklı dönemde yapıyoruz. Barış Pınarı Harekatı’nın olduğu dönemde yapıyoruz. Burada Amerika’nın etkinliği var mı? Var. Amerika 32-33 bin tr araç, gereç, silah, mühimmat gönderdi. Bunları yüz yüze görüşmek başka bir şey telefonla yapmak başka bir şey. Bu değerlendirmelerin yüz yüze olması fikrinde mutabık kaldık" dedi.

'Biz mutabakattan geri adım atmayız'

Barış Pınarı Harekatı sonrası imzalanan mutabakatlara uyulmadığını yineleyen Cumhurbaşkanı, Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşmelerden sonra Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyiyle ilgili tutumunun netleşeceğinin de işaretini verdi.

Erdoğan, ''Mutabakat diyoruz değil mi? Bu mutabakatın gereği, neyse bunun gereğini Türkiye olarak sonuna kadar getirmeye devam edeceğiz. Biz bu mutabakattan geri adım atmayız. Dün gece Sayın Trump ile görüştük. Bu ara Sayın Putin’le tekrar bir durum değerlendirmesi için görüşeceğim. Bu görüşmelerden sonra Amerika seyahatinde bütün aldığımız mesafeyi, Sayın Trump’la değerlendirme fırsatını bulacağız. Temennim odur ki bir an önce neticeye kavuşalım. Silahlı Kuvvetlerimiz ve siyasi noktada bakanlıklarımız bu tablo üzerinde çalışıyor buna göre de attığımız atacağımız adımları belirliyoruz" diye konuştu.

'Onlar saldırırken Suriye Milli Ordusu ve Silahlı Kuvvetlerimiz sessiz mi kalsın?'

Cumhurbaşkanı, bölgede saldırılara uğrayan Suriye Milli Ordusu'nun da tacizlere karşılık vereceğinin altını çizdi.

Erdoğan, ‘‘Malum YPG, PYD, DEAŞ, PKK bütün bunların buradan 120 saatte çekildiği sözünü verdiler ama bu gerçekleştirilmiş değil. Rusya'yla yaptığımız mutabakatta 150 saat içerisinde onların rejim güçleriyle beraber ağırlıklı olduğu o bölgelerden de teröristler çıkmış değil. Bunu Salı günü, meclis grubumuzda söylemiştim. Biz bu teröristlerin çıkarılması kaydına bağlı olarak görüştük. Durum böyle değil. Teröristler Suriye Mili Ordusu’na saldırıyor. Suriye Milli Ordusu da misliyle cevap veriyor. Suriye Mili Ordusu'ndan 11 şehit var, karşı tarafta ondan daha fazlası öldürüldü. Bu mücadele sürmesin mi? Bu saldırıları yaparken Suriye mili ordusu, Silahlı Kuvvetlerimiz sessiz mi kalsın? Daha fazlasıyla bunun cevabını vermek durumundayız ki bu mücadele sürsün’’ ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG