Erişilebilirlik

Erdoğan Trump Karşıtlarını Suçladı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika ve Avrupa’da birçok kişinin başkan seçilen Trump’a “diktatör” benzetmesi yaptığını çünkü istedikleri adayın seçilmediğini söyledi. Erdoğan, demokrasiye saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.

İstanbul’da , İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 32. Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Batılı ülkeleri çıkarlarına hizmet etmeyen liderleri despot olarak nitelendirmekle suçladı.

Erdoğan, “Batı eli kanlı zorbaları kırmızı halıda karşılayacak, onları eleştirene diktatör diyecek” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Birine diktatör mü diyorlar, o zaman tersini düşünmelisiniz, o insan iyidir, çünkü o onların çıkarlarına karşı hareket ediyordur” dedi.

Ankara-Washington ilişkileri Başkan Obama’nın son döneminde çok da iyi olmadı. Ankara, Washington’un Suriye’deki Kürt güçlere desteğini eleştiriyor ve Gülen’in iadesini istiyor.

Erdoğan, Başkan seçilmesinin ardından Trump ile telefon görüşmesi yapmıştı.

Erdoğan, Trump karşıtı protestoları da eleştirmişti.

Cumhurbaşkanı, “Neden sandığa saygı göstermiyorsunuz?” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan, Trump’ın seçim sürecinde İslam ve Müslümanlar’la ilgili açıklamalarından endişelenmediğini, resmen göreve başladıktan sonra bunu düzelteceğini kaydetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG