Erişilebilirlik

Erdoğan Trump Karşıtlarını ABD Basını Trump’ı Eleştirdi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından düzenlenen protestoları eleştirerek, sandıktan çıkan sonuca saygı gösterilmesi ve yeni yönetime zaman verilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Pakistan’a hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada ABD’de düzenlenen Trump karşıtı protestolara da değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Şu anda ABD'de olanları görüyorsunuz. İstedikleri başkan olmadı diye şu anda Sayın Trump'a nasıl saldırdıkları ortada. Durun bakalım, sandıktan çıktı bir saygı duyun, nasıl bir çalışma ortaya konulacak bu görülsün ondan sonra ne yapacaksanız ne yazacaksanız, ondan sonra yazın. Bu da tabii kimin dünyada demokrat veya demokrasiye saygılı olduğunu göstermesi bakımından çok çok önemli."

Trump’dan protokol ihlali

Bu arada günlerdir Trump Tower’da kamp kuran ve dışarıya çıkmayan Donald Trump dün gece ilk kez ailesiyle birlikte New York’taki bir restoranda görüldü. Ancak Trump, basın protokolünü ihlal ettiği gerekçesiyle eleştiri aldı.

Amerika’da başkanlar nereye giderse yanında kendisini takip eden küçük bir gazeteci grubunu da götürmesi şeklinde bir uygulama var. Yani bir başkanın, gazetecilerden habersiz ya da onları atlatarak bir yere gitmesi protokol ihlali olarak görülüyor.

Gazetecilere dün Trump’ın dışarıya çıkmayacağı yönünde bilgi verilmesine rağmen, Trump’ın herkesten habersiz restorana gittiği belirtiliyor.

Olaya tepki gösteren Beyaz Saray Muhabirleri Derneği yayımladığı açıklamada Trump’ın gazetecileri yanına almadan hareket etmesinin “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Biden ve Pence görüştü

Bu arada Başkan Yardımcısı Joe Biden, Trump yönetiminde başkan yardımcısı olacak Mike Pence ile öğle yemeğinde biraraya geldi.

Ailelerin de katıldığı yemeğin ardından Biden gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni yönetimin Beyaz Saray’ı devralmaya hazır olup-olmadığı konusunda bir endişesinin bulunmadığını belirtti. Biden, “Birinci günden herşeyin emin ellerde olacağından kuşku duymadığını” söyledi.

Pence ailesine konutunu gezdiren Biden, yeni yönetimin, Obama yönetiminin mirasını yok edeceğine dair bir endişe de taşımadığını kaydetti.

Bannon tepkisi sürüyor

Öte yandan Trump’ın baş danışmanı olarak tartışmalı bir isim olan Steve Bannon’u seçmesinin yankıları devam ediyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar Trump’a mektup göndererek, koyu muhafazakar haber sitesi Breitbart News’ın eski yöneticisi Bannon’ın atamasını iptal etmesi çağrısında bulundu.

Meclis’teki 188 Demokrat’tan 169’unun imzasının bulunduğu mektupta, ırkçı olduğu iddia edilen Bannon’ın böyle bir göreve getirilmesinin Trump’ın ülkeyi birleştirme kabiliyetine sekte vuracağı görüşü dile getirildi.

Mektupta, sözkonusu haber sitesinde çıkmış, Müslümanlar, Yahudiler ve diğer grupları aşağılayıcı unsurlar içeren haberlere işaret edilerek, “Milyonlarca Amerikalı, Trump yönetimi tarafından nasıl bir muamele göreceklerine dair korku ve endişe ifade ettiler. Sayın Bannon’ın ataması onların endişelerini daha da kızıştırıyor ve haklı çıkarıyor” ifadesi kullanıldı.

Mektup girişimine öncülük eden Demokrat Partili milletvekili David Cicilline, “Bağnazlık, Yahudi karşıtlığı ve ırkçılığın toplumumuzda yeri olmamalı” diye konuştu.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da, Bannon’ın atamasıyla ilgili bir yorum yapmayı reddederken, “Artık seçimleri geride bırakmanın zamanı” dedi. McConnell, şu anda odaklandığı hususun, Obamacare olarak bilinen sağlık reformunu iptal edip yenilemek, vergi sistemini yeniden düzenlemek ve diğer meseleler üzerinde çalışmak olduğunu belirtti.

Blasio’dan Trump’a: “New Yorklular endişeli”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise seçim kampanyası döneminde sert atıştığı Donald Trump’ı ziyaret ederek, 1 saat süren bir görüşme yaptı.

Demokrat Blasio, Trump Tower’daki görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede New Yorklular’ın Trump yönetimine dair korku ve endişelerini paylaştığını söyledi.

Görüşmenin saygılı ve samimi bir havada geçtiğini belirten Blasio, Trump’ın New York halkında kaygı yaratan söylem ve planlarından örnekler vererek, yeni seçilen başkana birlik sinyalleri göndermesi çağrısında bulundu.

Kabine ne zaman belli olacak?

Bu arada Trump’ın sözcüsü Jason Miller, kabinede ve yönetimde yapılacak görevlendirmeler üzerine çalışan geçiş ekibinin, kabine için olası isimleri açıklamada “acele etmeyeceğini” söyledi.

Miller, ekibin, seçeceği isimlerin Senato tarafından onaylanacağından ve Trump’ın vizyonunu hayata geçirebileceğinden emin olmak istediğini belirtti.

Başkan Obama’nın da 2008 seçimlerini kazandıktan sonra bir hafta içerisinde tüm kabinesini oluşturmadığını hatırlattı.

Miller, geçiş ekibinin “çok sağlam bir planı”nın olduğunu ve Kabine ile Beyaz Saray pozisyonlarını doldurmada “metodik bir yaklaşım” izlediğini sözlerine ekledi.

Medyada çıkan bazı haberlerde Trump’ın ekibi içerisinde çalkantılar ve iç kavgaların yaşandığı iddia edilirken, Trump ve ekibi ise bu iddiaları yalanlıyor. Trump dün attığı bir tweet mesajında, “Kabine ve diğer çok sayıda pozisyona ilişkin kararımı verirken çok düzenli bir süreç ilerliyor. Finalistlerin kim olduğunu sadece ben biliyorum” ifadesini kullandı.

Amerika’daki büyük şirketlerden Trump’a iklim değişikliği çağrısı

Öte yandan, ABD’de aralarında General Mills, eBay, Intel, Unilever ve çok sayıda diğer Fortune 500 şirketinin olduğu 300’ün üzerinde işletme ortak bir açıklama yayımlayarak, Donald Trump’a iklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması’nı desteklemesi çağrısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG