Erişilebilirlik

'Terör Örgütleri Yok Edilirse Türkiye’nin Suriye’de İşi Kalmaz'


Suriye ordusu, Türkiye’nin bir süredir operasyona hazırlandığı Menbiç’e YPG güçlerinin çağrısı üzerine girdiğini öne sürdü.

Menbiç’in batısında bulunan Al Arimah’ta Suriye bayrağının dalgalandığını gösteren fotoğrafın servis edilmesinin ardından Türkiye adına ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’la Üsküdar’daki Hazreti Ali Camii’nde Cuma namazını kıldıktan sonra Menbiç’le ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı, Suriye’nin psikolojik bir harekat içinde olduğunu söylerken Türk heyetinin yarın Rusya’ya yapacağı ziyaretin altını çizdi.

"Suriye psikolojik bir eylem içinde"

Erdoğan, “Suriye’nin Münbiç’e yönelik psikolojik bir çalışma, şu anda psikolojik bir eylem içinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durumun olduğunu da biliyoruz. Ama ortada kesin bir şey yok. Bir saat önce arkadaşlarımla istihbaratla değerlendirmelerimizi yaptık. Kesin bir şey söz konusu değil. Rusya’da da kesin bir şey yok. Kaldı ki yarın biliyorsunuz benim heyetim Dışişleri Bakanı riyasetinde Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım ve aynı zamanda özel temsilcim ve Büyükelçim dörtlü bir ekiple oraya gidecekler ve orada bu konuları etraflıca ele alacaklar. Ardından da benim Sayın Putin’le bir telefon görüşmem ya da Moskova ve Soçi ziyaretim olabilir. Çok ciddi biçimde ele almamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan: “Hedefimiz tüm terör örgütlerini yok etmek, Trump'la görüşmelerimiz sağlıklı ilerliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin asıl hedefinin Menbiç olmadığını YPG/PYD'yle birlikte Suriye’nin kuzeyindeki tüm "terör örgütlerinin" ortadan kaldırılması olduğunu vurguladı.

“Sadece Münbiç değil, Münbiç ile birlikte oradaki terör örgütlerini yok etmeye yönelik çalışmamızdır. Ve bizim bütün hedefimiz, YPG’nin burada gerekli dersi almasıdır. Bu konudaki kararlılığımız tamdır. Tedbirlerimizi aldık, silahlı kuvvetlerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Ben bu konuda detaylara girmeyeceğim. Çünkü bu konuda istihbarat ölüdür. Eğer istihbaratı diri yaparsanız buradan sonuç alamazsınız. Ama biz Türkiye olarak bölgede her türlü gerekli adımı atmış vaziyetteyiz. Özellikle de Münbiç, Halep o bölgede. Gözlem kulelerimizin durumunu biliyorsunuz. Bununla birlikte bölgedeki istikrarımız devam ediyor. Gerek Amerika'yla olan görüşmelerimiz, kısa bir süre önce Sayın Trump'la görüşmem, gerekse Rusya'yla olan ilişkilerimiz sağlıklı şekilde devam ediyor.”

“Topraklar Suriye’ye ait, terör örgütleri çıkarsa Türkiye’ye yapacak iş kalmaz”

Uzun zamandır bir önceki ABD Başkanı Obama'yla ilgili şikayetlerini dile getiren Erdoğan, bugün de bu konunun altını çizdi.

Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, daha önce Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını söylediği Suriye lideri Beşar Esat hakkında yorum yapmadı:

“Münbiç konusunda biliyorsunuz ta Sayın Obama döneminde başlayan bir sürecimiz vardı. Ve bu süre içerisinde ne yazık ki Obama hiçbir zaman verdiği sözü tutmadı. Ve YPG/PYD’yi çıkaracağı sözlerini verdi. Ve Münbiç %90 civarında Arapların oluşturduğu bir bölge. Biz bütün bunlara rağmen sabrettik. Sayın Trump döneminde bu tekrar gündeme geldi. Sayın Trump da müşterek bir hareket içerisinde olabileceğimizi bize söyledi. Ve Sayın Putin de insani yardım noktasında attığımız adımlar, atabileceğimiz adımlar hep bunları aramızda konuştuk. Gelinen noktada bu topraklar Suriye’ye ait. Suriye'nin bölünmesine zaten karşıyız. Ama bizim hedefimiz oradaki terör örgütlerinin oradan çıkmasıdır. Terör örgütlerinin çıkması halinde bize de yapacak iş kalmaz.”

Savunma Bakanlığı: “Bölgeyi silah zoruyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün, diğer unsurları davet etme hakkı ve yetkisi yoktur”

Türk ordusu Fırat’ın doğusuna yönelik olası harekat için uzun süredir sınır bölgesinde tahkimatını sürdürürken Milli Savunma Bakanlığı da bugün yazılı bir açıklama yaparak YPG’yi uyardı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Münbiç’le ilgili gelişmeler kapsamında doğruluğu şüpheli bir takım açıklamalar yapılmaktadır. Bölgeyi silah zoruyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün, bölge halkı adına açıklama yapma ve diğer unsurları davet etme hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm tarafları bölgeyi daha fazla istikrarsız hale getirecek kışkırtıcı eylem ve söylemlerden uzak durma konusunda uyarıyoruz. Konu tarafımızdan yakinen takip edilmektedir” dendi.

XS
SM
MD
LG