Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Terör Kaynaklı Kutuplaşmaya Geçit Yok'


İzmir’de yaşanan terör saldırısı üzerine cenazelere katılmak üzere Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kente gitmeye karar verirken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kutuplaşmaya geçit verilmeyeceği açıklaması geldi.

Türkiye’de yaklaşık 1,5 yıl içerisinde Ankara ve İstanbul’da görülen terör saldırılarının ardından ilk kez ülkedeki üçüncü büyük kent İzmir’in hedef alınması dikkat çekti.

Sosyal medyada, İzmir ile dayanışma mesajlarının yanı sıra saldırganlarca Adliye içerisine girilerek katliam yapılmasını engellediği sırada hayatını kaybeden polis memuru Fethi Seçkin ile ilgili mesajlar paylaşıldı.

Saldırıda yaşamını yitiren zabıt katibi Musa Can için de başsağlığı mesajları ön plana çıktı.

İzmir’in Bayraklı semtindeki Adliye Binası önünde yaşanan terör saldırısı ile ilgili Hükümet’ten ilk resmi tepki, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’tan geldi. Kaynak, “PKK'yı gösteriyor. DEAŞ'ı gösteriyor. Hangisini gösterirse göstersin. Bunlar ortak bir eylem beraberliği içindeler. Cumhurbaşkanı'mızın da hep söylediği üst akıl, her birini bir başka yerde devreye sokuyor. Bunun hiçbiri Türkiye'nin ne terörle mücadelesinden taviz vermesine ne Suriye'de yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonundan taviz vermesini ne Irak'ta, Musul civarında, Başika'da kurduğumuz kamptan vazgeçmemizi engelleyemeyecektir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yıldırım, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İstiklal ruhumuzun sembol şehirlerinden İzmir'de, toplumsal barış ve huzurumuzu hedef alarak gerçekleştirilen bu menfur saldırıyı lanetliyor, şiddetle kınıyorum. Bu saldırıda, canını hiç düşünmeden feda ederek şehit olan kahraman polisimiz Fethi Sekin çok daha büyük bir felaketin yaşanmasını engellemiştir. Ülkemiz; birlik, beraberlik ve kesin bir inançla bu zor günleri atlatacaktır. Terör belası, devleti ile omuz omuza vermiş aziz milletimizin sinesinde yok olup gidecektir. Bölünmeyeceğimiz ve boyun eğmeyeceğimiz alçak terör odaklarınca bilinmelidir. İzmir, istiklal mücadelemizde düşmanın denize döküldüğü yerdir. Tüm inancımla ifade ediyorum ki; dün, düşmanın denize döküldüğü yerde, bugün kardeşliğimizi bozmaya çalışan alçak terör örgütlerini aynı akıbet beklemektedir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Twitter hesabı aracılığıyla “İzmir'deki terör saldırısını kınıyor; büyük bir faciayı önleyen şehit polisimize ve hayatını kaybeden katibimize Allah'tan rahmet diliyorum. Terörün milletimizi korkutma, devleti yıldırma ve toplumu kutuplaştırma girişimlerine asla geçit vermeyeceğiz” mesajını verdi.

Ayrıca Başbakan Yıldırım ile İçişleri Bakanı Soylu’nun yarın İzmir’de olacağı da Başbakanlık kaynaklarınca duyuruldu.

CHP’li Belediye Sekin’in adını yaşatacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, İzmir’deki saldırıya ilişkin Twitter’dan, “Ülkemizin her kenti, insanlarımız terörle yüz yüze. Türkiye bunu hak etmiyor. İzmir'deki şehitlerimize rahmet, yaralılara şifa diliyorum” mesajını paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun İzmir Valisi’nden bilgi aldıktan sonra ayrıca CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştüğü de açıklandı. Kılıçdaroğlu’nun, Kocaoğlu’ndan şehit polis memuru Fethi Sekin’in adının yaşatılmasını istediği ve Belediye tarafından Adliye’nin yanındaki parkın isim değişikliği yapılarak gerekli şekilde düzenleneceği ifade edildi.

HDP Genel Merkezi de, saldırıyı yazılı bir açıklamaya en sert şekilde kınadığını bildirdi.

MHP adına Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG