Erişilebilirlik

Erdoğan Suriye Müzakeresi İçin Moskova'da


Arşiv foto

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde İdlib’deki çatışmalar ve ABD’yle yürütülen güvenli bölge pazarlığı vardı.

Erdoğan ve beraberindekileri Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın karşıladığı Jukovski Uluslararası Havalimanı görüşmelere de ev sahipliği yaptı.

Erdoğan, öğlen vardığı Rusya’nın başkenti Moskova’da günübirlik çalışma ziyareti kapsamında MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın Açılış Töreni'ne katıldı.Erdoğan, programa gelişinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından karşılandı.

Putin ve Erdoğan, aralarında 5'inci nesil Rus savaş uçağı SU-57'nin de bulunduğu uçak ve helikopterler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Erdoğan Suriye Müzakeresi İçin Moskova'da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Beraber fuarı gezen ikili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile Rusya arasındaki samimi ve yakın diyaloğun, zengin tarihi geçmişe dayanan köklü ve çok boyutlu bir iş birliğinden beslendiğini vurgulayan Erdoğan, "Rusya'dan ülkemize gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırılmaya devam ediyor. Bu yıl yaklaşık 6 milyon Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi 25 milyar doları geçti, hedefimiz ise 100 milyar dolardır. Havacılık ve uzay teknolojileri alanında Rusya ile geliştirmekte olduğumuz sinerjilerin ikili ilişkilerimizin daha da derinleşmesine yardımcı olacağına inanıyorum" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de "Rusya'nın havacılık uzay alanındaki başarılarının, özellikle Türk misafirlerimiz olmak üzere bütün ortaklarımızın ilgisini çekeceğinden eminim. Bu da karşılıklı iş birliğimiz için yeni ufuklar açacak" diye konuştu.

Erdoğan’a Moskova temaslarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti..

Erdoğan ve Putin’in görüşmelerinde ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye başlığına odaklanması bekleniyor. Özellikle Türkiye’nin Beşar Esad rejimini ateşkes koşullarına uymamakla suçladığı, İdlib konusundaki görüş ayrılıkları masaya yatırılacak. Rusya, Şam Ordusu’nu destekleyerek, bölgedeki terör unsurlarını temizlemeye vurgu yaparken Türkiye, sivil ölümler olduğu görüşünü savunuyor.

XS
SM
MD
LG