Erişilebilirlik

'Suriye Konusunda Putin Merkel ve Macron Arasında İttifak Yok'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın katılımıyla 5 Mart’ta Türkiye’de yapılması planlanan dörtlü zirvedeki pürüzler henüz giderilmiş değil.

Bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 8'inci Toplantısı'nı katılmak üzere Ankara’dan hareketinde önce basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Sayın Macron’la Merkel ve Sayın Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Fakat en kötü ihtimalle 5 Mart'ta bizim Sayın Putin’le bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Bu bir araya gelişte de biz telefonun ötesine geçip, yüz yüze bu görüşmeleri yapma konumunda olacağız. İstanbul olur, Ankara olur fark etmez’’ dedi.

‘‘Bir milyonu aşan, iki, hatta üç milyona varan, bizim sınırlarımıza doğru bir yüklenme varsa buna eli bağlı mı duracağız’’

Rusya’nın Suriye devletine en üst düzeyde destek verdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ‘‘Mecbur değil mahkum’’ olduğunu İdlib mücadelesinde Batı ülkelerinin duyarlılık göstermediğini yineledi.

Erdoğan, ‘‘Şu anda Türkiye-Rusya arasında gerek İdlib'de gerekse Libya'da yaşanan bir süreç var. İdlib'i süratle çözmemiz gerekiyor. Bunu gerek Sayın Putin’le üst düzeyde ben görüşüyorum, gerekse aynı şekilde dışişleri, savunma bakanlarımız, istihbarat, içişleri bakanına varıncaya kadar onların görüşmeleri oluyor. Rusya, rejim güçlerine en üst düzeyde destek veriyor. Hava kuvvetleri noktasından desteğini veriyor. Her ne kadar inkar etseler de bu tespit bizde var. 911 kilometre sınırımız varken biz bu mücadelenin içerisinde olmayacağız, onlar mı olacak? Bu mücadelenin içerisinde olmaya mecbur değil, mahkumuz. Bütün bu tacizler, bütün bu sınırımıza olan yüklenmeleri neyle izah edeceğiz. Şu anda bir milyonu aşan, iki, hatta üç milyona varan, bizim sınırlarımıza doğru bir yüklenme varsa buna eli bağlı mı duracağız? Şu anda 3.5-4 milyon Suriyeli ülkemizde. Bu konuda hiçbir ülke, Batı dünyası duyarlılık göstermiyor. Ben bunları Putin ile paylaştım’’ dedi.

‘‘Rusya'nın Libya’da 2 bin 500 kişilik Wagner güvenlik ekibi var, bunun parasal kaynağı Abu Dabi yönetimi’’

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le yüz yüze yapmayı planladığı görüşmede yalnız İdlib konusunun değil Libya meselesinin de gündeme geleceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, ‘‘Bir de bu işin tabii Libya ayağı var. Libya ayağında da yine aynı şekilde Rusya’yla görüşmelerimiz var. Malum orada Hafter denilen gayrimeşru bir kişilik var. Bu gayri meşru kişiliğin yanında Abu Dabi yönetimi yer alıyor. Bütün parasal kaynaklar orada. Tabii maalesef Rusya'nın da orada Wagner diye bir güvenlik ekibi var. Sayısal olarak 2 bin 500 kişilik bir kuvvet. Bunun parasal kaynağının Abu Dabi yönetimi olduğunu şu anda biliyoruz. Bunun dışında yine Hafter'e Sudan'dan, değişik yerlerden ayrıca destekler var. Bu destekler 10 binin üzerinde. Bütün bunların değerlendirmesini Türkiye olarak biz Rusya’yla yürütüyoruz. Putin’le en üst düzeyde görüşmeleri yaparak yol haritamıza, nerede ne tür eksiklikler var, bunları değerlendirme bakımından devam ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘‘Muhalefet mi beni yargılayacak? Fox, önce ciddi bir medya mensubu olsun’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fox TV muhabirinin ‘‘Milli Ordusu hangi sıfatla Libya'ya gitti diye soruyorlar. Sizin şehitleri verirken kullandığınız ifadelere tepki gösteriyorlar. Bunlara cevabınız nedir? Sizin şehit haberini verirken kullanmış olduğunuz bir ifadeye dikkat çekiyorlar. 'Bir kaç tane şehit' ifadesine tepki gösteriyorlar. Sizin bu konuya cevabınız nedir?’’ şeklindeki sorusuna sert sözlerle yanıt verdi.

Erdoğan, ‘‘Fox önce gazete olsun. Fox önce ciddi bir medya mensubu olsun. Bunu bir defa öğrenmeniz lazım. Yalan haber üretmeyi bırakın ve muhalefetin söylemleri de beni çok ilgilendirmiyor. Biz rakam da olur, sayısal olarak o dediğiniz türde ifadeyi kullanmış oluruz. Beni muhalefet mi yargılayacak? Ne diyor muhalefet? ‘Gidip Esed ile görüşeceksiniz’ diyor. Bu nasıl muhalefet ya? Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor kalkıp da Bay Kemal bunların hesabını sormuyor. Bizim ülkemizin sınırlarına dayanıyor. Bunu sormuyor. Kalkıp bize akıl vermeye çalışıyor. Bizim kendimize ait iki tane orada Libya'da şehidimiz var. Şimdi bu rakamı açıkladım. Bay Kemal ne yapacak bunu? Suriye Milli Ordusu'ndan şu anda bizim eğitici kadrolarımızın altında orada bulunanlar var. Evet, var. Bay Kemal, şunu da sorsun ya; Hafter'in yanında Wagner'in ne işi var?’’ dedi.

Erdoğan, Suriye Milli Ordusu mensuplarının Libya’da Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları birlikte olmayı ‘‘şeref telakki’’ ettiklerini de söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG