Erişilebilirlik

Erdoğan Somali'de Türk Büyükelçiliği'nin Açılışını Yaptı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika gezisinin bir diğer ayağı olan Somali’ye geçti. Erdoğan’ın ziyareti, El Şebab terör örgütünün iki gün önce Mogadişu’da bir otele düzenlediği kanlı saldırıyı izliyor.

Erdoğan, Somali’yi daha önce iki kere daha ziyaret etmişti. Ağustos 2011’deki ziyareti, Somali’yi saran açlık krizine uluslararası boyutta dikkat çekmişti.

Erdoğan havaalanında, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı daha sonra, Türk Büyükelçiliği’nin açılışını yapmak için, Moşadişu’nun Abdulaziz bölgesine geçti. Somali Büyükelçiliği, Türkiye’nin en büyük büyükelçiliklerinden biri. Hint Okyanusu’na bakan büyükelçilik, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1033 yılında yapılan Abdulaziz Camii’sinin hemen yanında bulunuyor.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmut'un sözcüsü Daud Aweis Amerika'nın Sesi Türkçe Servisi'ne yaptığı açıklamada, ziyaret sırasında iki ülke arasında 9 alanda anlaşma imzalandığını belirtti. Polis eğitimi, Somali Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı arasında işbirliği de imzalanan anlaşmalar arasında.

Erdoğan’ın ziyareti öncesi, güvenlik sağlanması için Türkiye’den özel birlikler, Mogadişu’ya gönderildi. Somali hükümeti de güvenlik önlemlerini arttırdı.

Türkiye Somali’ye, 2011 yılı itibariyle, yüz milyonlarca dolar yardımda bulundu.

Geçen hafta da, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Somali’ye yapılması planlanan 24 milyon dolarlık yardımı onayladı.

Erdoğan, Somali ziyareti öncesi, Uganda ve Kenya’yı, Afrika gezisi kapsamında ziyaret etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG