Erişilebilirlik

Erdoğan ve Putin'den Dostluk Mesajları


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'daki ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Putin, "Önceliğimiz krizden önceki duruma dönmek" dedi, ticari ilişkilerde en önemli kilit noktanın enerji ve enerji projeleri olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, görüşmeleri yapıcı olarak niteledi, Türkiye’ye yönelik yaptırımların aşama aşama kaldırılacağını kaydetti. Putin, hükümetler arasında orta vadeli programın hayata geçireleceğini kaydetti, haftalar içinde bunun görülebileceğini umduğunu söyledi. Vladimir Putin, Rus turistlerin Türkiye’ye gitmeleri konusunda güvenliklerinin sağlanmasına vurgu yaptı, Türkiye'ye charter uçuşlarının yeniden başlamasının "an meselesi" olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanı, "İlişkilerin eski seviyesine dönmesini istiyoruz ve elbette bunu başaracağız" ifadelerini de kullandı.

Erdoğan: "Putin ile kapsamlı ve yararlı görüşmeler yaptık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ilişkilerin eski seviyesinin ötesine geçme konusunda iki ülkenin gerekli iradeye sahip olduğunu kaydetti. Erdoğan, Putin ile kapsamlı ve yararlı görüşmeler yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Gerekli adımları müştereken atacağız, savunma sanayi konusunda işbirliğini arıtracağız," dedi. Erdoğan, Akkuyu’ya "stratejik yatırım" adının verileceğini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi’nin hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini, Türk-Rus ilişkilerinin bölgesel ve küresel barışın tesisi için de çok önemli olduğunu kaydetti.

İki lider Suriye konusunu ayrı bir toplantıda görüşecekler.

Görüşme başlamadan önce de iki lider kameraların karşısında birlikte açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerde çok farklı bir döneme girdiğini belirtti. Erdoğan, iki ülke arasındaki dayanışmanın bölgesel sorunların çözümüne yardımcı olacağını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Putin’e telefonla aradığı için teşekkür eden Erdoğan, “Bu halkımız tarafından memnuniyetle karşılandı,” dedi.

Putin de Rusya’nın Türkiye ile ekonomik ve diğer konularda ilişkileri iyileştirmeye hazır olduğunu kaydetti, “Her türlü darbe girişiminin karşısında olmaya devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın Rusya ziyareti 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilk yurtdışı ziyareti olma özelliğini de taşıyor.

İki ülke arasındaki ilişkiler geçen yıl Kasım ayında Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının Türk F-16’sı tarafından düşürülmesinin ardından neredeyse kopma noktasına gelmişti.

XS
SM
MD
LG