Erişilebilirlik

Erdoğan-Putin Zirvesi ABD Medyasının Yakın Takibinde


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi ABD’de de geniş yankı buldu. Amerikan basını, bu yakınlaşmanın Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşması anlamına gelebileceği konusunda hemfikir.

Washington Post gazetesi zirveyi “Erdoğan, Batı ile ilişkiler gerilirken yönünü Putin’e çeviriyor” başlığıyla gördü. Haberde bölgesel rakip olarak tanımlanan Rusya ile Türkiye’nin yakınlaşmasının alarm zillerini çaldıracağı yorumu yapıldı.

Post’a konuşan uzmanlar, ilişkilerin düzelmesinin, Türkiye’yi geleneksel müttefiklerinden uzaklaştırabileceği uyarısı da yaptı. Türk dış politikasının bir dönüm noktasında olduğunu söyleyen uzmanlardan Soner Çağaptay, yakın tarihte ilk defa Türkiye’nin NATO üyeliği ile ilgili tartışmalar olduğuna dikkat çekti ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zayıfladığı bir dönemde Türkiye’nin ittifaktan kopma riskine vurgu yaptı.

Gazete, Moskova’nın Suriye rejimine ve Esat’a destek verdiğine, Türkiye’nin ise bugüne kadar muhalif grupları desteklediğine de dikkat çekti.

New York Times gazetesinin haberinde de benzer cümleler yer aldı. Erdoğan’ın darbe girişimi sonrası ilk yurtdışı gezisinin Batı tarafından dikkatle takip edildiği zira ilişkilerdeki yumuşamayla Moskova’nın NATO ile Ankara’nın bağlarını etkileyebileceği ifade edildi. Haberde, Erdoğan’ı Çarlık döneminden kalma sarayda ağırlayan Putin’in ilişkilerinin hemen düzelmesi sinyalini verdiği belirtildi.

Wall Street Journal gazetesinde de Erdoğan-Putin görüşmesi internette üst sıralarda yer aldı. Görüşmenin Putin’in memleketi St. Petersburg’da yapıldığını yazan gazete, Türkiye’nin Ortadoğu’da Batı etkisine karşı dengeleyici olarak görülen Moskova’ya yanaşmaya istekli olduğunu kaydetti.

Uluslararası haber ajansı Reuters da, bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, “Türkiye’nin Batı ile arasındaki soğukluğun aksine Erdoğan’ın Putin’le görüşmesi çok olumlu” ifadelerini kullandı. Reuters, Türk yetkililerin, Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin, Ankara’nın jeopolitik duruşunda köklü bir değişiklik niyeti anlamına gelmediği açıklamasına da yer verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG