Erişilebilirlik

Erdoğan Moskova’da Putin'le Görüştü


Erdoğan Moskova’da Putin'le Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Daha sonra heyetlerin de dahil olduğu görüşmeye geçildi. Görüşmelerde Suriye, Ankara’nın Moskova’dan satın almayı planladığı S-400 füzeleri ve diğer ekonomik konuların gündemde olduğu belirtildi.

Putin de heyetler arası görüşme öncesi Rusya’nın hava savunma sistemi S-400 satışının da gündemde olacağını söyledi.

NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alma planı Amerika’nın tepkisini çekiyor. Ankara ise bu konuda geri adım atmıyor.

Amerika ve bazı NATO üyesi ülkeler S-400’lerin ittifakın silah ve savunma sistemleriyle uyumlu olmadığını belirtiyor.

Geçen hafta da Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence Türkiye’nin S-400’leri satın almasının NATO üyeliğiyle F-35 programına katkısını riske attığını belirtmişti.

Putin’le Erdoğan’ın gündeminde Rus doğalgazını Türkiye’ye taşıyacak boru hattıyla, elektrik santrali yapımı da vardı.

Putin de görüşmelerin karşılıklı ortaklığı derinleştireceğini belirtti.

Erdoğan ve Putin heyetler arası görüşmenin ardından kameraların karşısına birlikte geçti.

Erdoğan, İdlib konusunda, “Afrin nasıl daha sakin bir hale geldiyse, İdlib’te de bu duruma ulaşılabilir. Ancak bunun için bölgenin tamamen terörden arındırılması lazım. Bizim asıl amacımız Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak” dedi ve YPG’nin Türkiye için terör örgütü olduğunu kaydetti.

Erdoğan, “3 milyon 600 bin Suriyeli bizim topraklarımızda, ancak kararlı adımlar atılırsa bizler de bir an önce bunların kendi topraklarına gitmesini sağlamış oluruz” dedi.

Putin de konuşmasında, “Suriye’deki duruma büyük önem verdik. Rusya ve Türkiye’nin İran’ın katılımıyla Astana formatında çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizmeliyim. Şu anda, teröristlerin önemli bölümü yenilgiye uğratılmışken sahadaki durumun normalleştirilmesine ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına istinaden siyasi çözüm sürecine odaklanmamız gerekir” dedi.

Putin bu çerçevede Suriye anayasa komitesinin kurulmasına katkı için Suriye hükümeti, muhalefeti ve BM ile koordineli çalışmalar yürütme konusunda Erdoğan’la mutabakata vardıklarını kaydetti.

Erdoğan, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Rus firmalara her türlü kolaylığın sağlanacağını da belirtti. Putin de yabancı yatırımcıların Rusya’da kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için gerekenin yapılacağı mesajını verdi.

Rusya ve Türkiye Suriye’de yakın işbirliği yapıyor. İki ülke Eylül ayında vardıkları anlaşmayla Suriye ordusunun İdlib’e yönelik olası bir harekatını engellemişti.

Ankara ve Moskova ayrıca Amerikan askerlerinin Suriye’de varlığına karşı çıkıyor ve Başkan Donald Trump’ın Amerikan askerlerinin ülkeden çekilme kararına destek veriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG