Erişilebilirlik

Erdoğan Merkel'den AB Üyeliği İçin Destek İstedi


Resmi bir ziyaret için Berlin'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan meslekdaşı Angela Merkel’le çalışma yemeğinde bir araya geldi. İki lider yaklaşık 1,5 saat süren görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan AB yolunda ve üyelik sürecinde Almanya'dan destek beklediklerini ve Başbakan Merkel’in kendilerine şimdiye kadar olduğundan daha fazla yardım etmesini arzuladıklarını ifade etti. Erdoğan yargı ve temel haklar, adalet ve özgürlük konularındaki 23 ve 24 numaralı fasılların açılmasını beklediklerini söyledi.

Yeni fasılların açılmasına sıcak baktığını belirten Merkel ise müzakerelere paralel reformların devam etmesinden yana olduğunu açıkladı. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine yönelik çekincelerinin sürdüğünü vurgulayan Merkel, buna rağmen herhangi bir zaman sınırlaması olmayan ucu açık görüşmelerin devam etmesinden yana olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Alman başbakanı, Gezi Parkı’ndaki protestoları ‘temel hak olarak’ algıladığını belirtirken, ‘her ülke kendi iç sorunlarını kendisi halletmek zorundadır’ şeklinde bir ifade kullandı.

BERLİN- Erdoğan-Merkel buluşmasının ağırlıklı bir diğer konusu ise Suriye’deki durum oldu. Başbakan Erdoğan Suriye ile ilgili Cenevre’de süren görüşmelerin olumlu yürümediğini, ülkede bir trajedi yaşandığını ve bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledi.

Suriye’ye insani yardım ulaştırılamamasının sorumlusunun BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olduğunu öne süren Başbakan Erdoğan, konseyin oluşum şeklinde reforma gidilmesi gerektiğini savundu.

Erdoğan Suriye’deki durumu ‘160 bin insanın öldürüldüğü bir dünyada, insanlık futbol maçı izler gibi bunu nasıl izler?’ şeklinde eleştirdi. Merkel ise insani yardım konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin görev alması gerektiğini, bu konudaki kilit ülkenin ise Rusya olduğunu belirtti.

Sabah Alman Dış Politika Cemiyeti’nde bir konuşma yapan Erdoğan, son haftalarda Gülen hareketi ile yaşanan gerilim ile ilgili bir soru üzerine, ‘Bedeli ne olursa olsun, bu iş çözüme kavuşturulacaktır’ şeklinde konuştu. Erdoğan, ‘Şantajlarla, telefon dinlemeleriyle, özellikle ortam dinlemeleriyle, bütün bunların yanında görüntülemeyle birçok güvenlik mensubu, birçok yargı mensubu tehdit altına alınmıştır’ dedi.

Başbakan Erdoğan Berlin ziyaretinin ikinci gününde, Federal Ekonomik ve Enerji Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, hükümet ortağı olan SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile Federal Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile de bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde son durak, AKP’ye yakın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından düzenlenecek etkinlik olacak. Burada yaklaşık 3500 kişiye bir konuşma yapacak başbakanın, akşam saatlerinde Ankara’ya dönmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG