Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Koynunuzda Yılan Besliyorsunuz'


18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı törenlerine katılmak üzere Çanakkale’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen törende başta Belçika olmak üzere Avrupa ülkelerini adeta eleştiri bombardımanına tuttu.

Cumhurbaşkanı’nın eleştirilerine neden olan konu, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da iştirak edeceği Türkiye-AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde Avrupa Birliği Konseyi binasının yakınlarında PKK çadırı açılmasıydı.

Dün çadırda sergilenen PKK bayrakları ve Öcalan posterlerinin zirve öncesi kaldırılmış olmasını yeterli bulmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılanları samimiyetsizlik olarak değerlendirdi.

Erdoğan: Bunun adı teröre teslim olmaktır

“Toplantının yapıldığı binanın hemen arkasında bölücü terör örgütü PKK’yı, terör örgütü olarak ilan eden AB’nin tüm ülkeleri, onlardan bir tanesi Belçika orada kalkıp onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunlar dürüst değil, samimi değil, ikircikli davranıyor. Bugün bayrağı indirmişler posteri kaldırmışlar. Kime anlatıyorsunuz dürüst olun, samimi olun karşınızda aldanacak bir Türkiye yok, Türk milleti yok. Bunun adı teröre teslim olmaktır, bunlar teröre teslim olmuştur.”

Ortadoğu’da faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı mücadele ettiğini belirten Erdoğan, buna rağmen başta Batı ülkeleri olmak üzere pek çok devletin hala bu terör örgütlerine karşısında ilkeli tavır koyamadığını söyledi. Cumhurbaşkanı, Pazar günü Ankara’da yapılan terör saldırı benzerlerinin Avrupa’da da gerçekleşebileceğini ifade etti.

Erdoğan’a göre, “Ankara’da patlayan bombanın şehrin göbeğinde terör örgütü mensuplarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel'de veya Avrupa'nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok.”

Erdoğan: Aynı bombalar sizin şehirlerinizde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız

Cumhurbaşkanı “bu açık gerçeğe rağmen”, hala aymazlık içinde hareket etmekle itham ettiği Avrupa’nın mayın tarlasında dans ettiğini belirtti:

“Ancak ayağınızın ne zaman mayına basacağınızı asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır. Buradan bir kez daha terör örgütlerine doğrudan veya dolaylı kucak açan destek veren ülkeler sesleniyorum koynunuzda yılan besliyorsunuz, beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Türkiye’de patlayan bombaları televizyon bombaları televizyon ekranlarında seyrediyor olmak size bir şey ifade etmiyor olabilir ama aynı bombalar sizin şehirlerinizde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG