Erişilebilirlik

Erdoğan 'Kızına Suikast' İddiasını Doğruladı


Tayyip Erdoğan, 2011'de çekilen kızı Sümeyye'yle birlikte bir etkinlikte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün (Cumartesi) Malatya’da valiliğin sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tertip ettiği toplantıda ilk kez hükümete yakın Akşam ve Star gazetelerinde yayınlayan, kızı ‘Sümeyye Erdoğan’a suikast’ haberlerini teyit etti. Ancak cumhurbaşkanı, yine aynı yayın organlarında yer alan Twitter fenomeni Fuat Avni’nin Taraf gazetesi yazarı ve eski polis Emre Uslu olduğu iddialarını boşa çıkardı.

‘Fuat Avni, delikanlıysan çık ortaya’

Erdoğan, “Dün gazetelerde görmüşsünüzdür: Bir hafta önce de ailece tehdit aldığımızı söylemiştim. Şimdi kızımla, şahsımla ilgili tehditler ortaya çıktı. Aylardır ortaya çıkan isim var. Delikanlıysan çık ortaya, gizli olarak niye bu işi yapıyorsun. Biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Bizi buradan caydıramazsın. Sende yürek varsa, delikanlılık varsa kod adıyla ortaya çıkma. Terör örgütünün mensubusun. O yüzden kod adıyla konuşursun” dedi.

Öğleden sonra da Malatya’da açık hava toplantısında benzeri sözleri yineledi. Ancak Erdoğan bu kez ana muhalefette bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’ni de bu süreçlerin içinde olduğunu ima etti. Cumhurbaşkanı, “Bunu ana muhalefet partisiyle yapıyorlar. Her şey hukuk içerisinde yürüyor. Belgesi varsa hukuk da gereğini yapacaktır. Biz bunları biliyoruz, başka çıkış yolları yok” dedi.

‘Delikanlı adam kızının arkasına saklanmaz’

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı ve hükümete dair bazı gizli bilgi ve iddiaları kamuoyuna açıklayan Fuat Avni adlı Twitter hesabı, yeni bir paylaşımda bulunarak, “Delikanlı adam kızının arkasına saklanmaya tenezzül etmez. Delikanlıysan, kızının arkasından çık” dedi.

Bank Asya’nın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na devredileceğini bankaya el konmadan yazan Fuat Avni, bugün de İş Bankası’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla fona devredilmesinin istendiğini iddia etti.

Star, Akşam ve Güneş: ‘Sümeyye Erdoğan’a suikast planlandı’

Sümeyye Erdoğan’a suikast iddiası ve Fuat Avni’nin aslında Emre Uslu olduğu haberleri 16 Şubat’tan bu yana Star, Akşam ve Güneş gazetelerinde yer alıyor. Söz konusu haberler, aslında Emre Uslu’nun açtığı ve kullandığı iddia edilen Fuat Avni isimli hesapla CHP milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Umut Oran arasındaki doğrudan mesajlaşma (DM) kayıtlarına dayandırılıyor.

Ancak hem Cumhuriyet Halk Partisi hem de adı geçen milletvekilleri bu yazışmaları defalarca yalanladı.

Başsavcılık soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu haberler üzerine resen soruşturma başlattı. Başsavcılık, soruşturmanın başlatıldığını ‘Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinin ve ailesinintehdit edildiğini söylemesi ve bu haberlerin basın yayın organlarında süreklilikarz edecek şekilde farklı boyutlarda yayımlanması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, bu haberler ihbar kabul edilerek, resen soruşturmabaşlatılmıştır’ şeklindeki yazılı açıklamayla duyurdu.

Umut Oran: ‘Bu bir karalama kampanyasıdır’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Umut Oran da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nı suç duyurusunda bulundu. Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunduğu programa da telefonla katılan Umut Oran, Fuat Avni veya Emre Uslu’yla yazışmadığını hatta her iki Twitter hesabını da takip etmediğini yineledi.

Oran, "AKP’nin kumpas kurma konusundaki mantığı ve aklı belli ki değişmemiş, gelişmemiş. daha önce Ergenekon'da Bilal Erdoğan'a, Bülent Arınç'a da suikast yapılacağı öne sürülmüştü. Fransız düşünürü Mirabeau’nun dediği gibi, “Adalet topaldır, ağır aksak yürür ama gideceği yere er ya da geç varır”. Bu karalama kampanyasını yürütenlerin cezalandırılacağı, tek tek yargılanacakları günü göreceğimize inanıyorum" dedi.

Üç gazetede çıkan haberlerde 3 Ocak 2015 ve 12 Ocak 2015’te Umut Oran’la Fuat Avni arasında geçtiği iddia edilen bir yazışmaya da yer veriliyor. Oran’ın bu yazışmalarda Fuat Avni’ye ‘Emre’ diye hitap ettiği görülürken Gülen cemaatinin Türk Dili Kurumu üzerinden CHP’ye 3 milyon dolar kaynak aktardığı, ABD ve İsrail’den paraya göndereceği iddia ediliyordu.

CHP, MİT’i suçladı, MİT reddetti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu söz konusu haberler üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı’nı hedef gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Onların MİT üzerinden oluşturulduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi dairelerden kaç kişinin görevlendirildiğini de biliyoruz. Efendim Türk Dil Kurumu üzerinden bize para aktarılıyormuş. Peki bu hükümet nerede? Nerede bu hükümet? Niye bulmuyor bu paralarımızı? Bize versin bari. Nerede bizim bu paralarımız? İsviçre bankalarında paralarımız varmış. Varsa bize haber versinler, hesap numarasını versinler, gidip bir an önce alalım” dedi.

MİT ise Kılıçdaroğlu’nun sözleri üzerine bir açıklama yayınlayarak “Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile çalışanlarını hedef alan iddialar tamamıyla asılsızdır” ifadesiyle CHP’nin iddialarını reddetti.

Yorumları oku (3)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG