Erişilebilirlik

Erdoğan Katar'dan Türkiye'ye Döndü


Körfez krizine çözüm bulabilmek amacıyla bölgeye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gezisinin son gününde Katar’da temaslarda bulundu.

Erdoğan gezisinin ilk durağı olan Suudi Arabistan’da Kral Salman’la görüşmüştü. Cumhurbaşkanı ardından da Kuveyt’e geçmişti.

Erdoğan Katar’da Emir Tamim bin Hamad El Tani ile biraraya geldi. Katar Emiri Cuma günü yaptığı açıklamada ülkesinin bağımsızlığına saygı gösterilmesi halinde diyaloga hazır olduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Erdoğan’ın arabuluculuk çabalarına destek verdiğini söyledi ve krizin çözülmesi için diyalog yoluyla girişimlerin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı'nın Katar heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte eşi Emine Erdoğan yer almıştı.

Erdoğan Katar’da
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar’la ilişkilerini kesmiş ve yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Katar suçlamaları reddediyor.

Katar’la ilişkilerini kesen ülkeler Doha’dan bir dizi talepte bulunuyor. Bu talepler arasında İran’la ilişkilerini azaltmasını ve El- Cezire kanalını kapatmasını istiyor.

Krizde Kuveyt de arabuluculuk yapıyor. Erdoğan krizi çözmek için bölgeye giden beşinci üst düzey isim. Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya’dan da üst düzey isimler krizin çözümü için bölgeye ziyaretlerde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG