Erişilebilirlik

Erdoğan İstanbul'da Seçimin Sonucu İçin YSK'yı İşaret Etti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Rusya'ya hareketinden önce ve dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin gözü, kulağı İstanbul’daki seçim sonucundaki belirsizliğe kilitlenmişken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nihai karar için Yüksek Seçim Kurulu’nu gösterdi.

Erdoğan'ın, Pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere Moskova’ya gidişinde İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda “14 bin oyla seçimi kazandım demeye hiç kimsenin hakkı yok” sözleri muhalefette tepkiyle karşılanmıştı. Bu sözler yarım saat sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından yargı makamı Yüksek Seçim Kurulu’na baskı olarak değerlendirilmişti.

Erdoğan, Rusya’dan Türkiye’de dönüşünde kendisine eşlik etmekte olan gazetecilere yaptığı açıklamadaysa seçim sonucuyla ilgili YSK’yı adres gösterdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Erdoğan, “İstanbul gibi 11 milyona yakın seçmenin söz konusu olduğu bir şehirde, 30 binle başlayacak, süratle iş 13 bine kadar düşecek. Neyle? Yapılan itirazlarla. Ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım? İtirazlar devam edecek ki nihai karar mercii YSK. YSK verir kararı, isterse 1 oy olsun. Orası bu kararı verdiği zaman, “Eyvallah başım gözüm üstüne” dersin. Ama nihai merci neresi, orası” dedi.

'Muhalefet itirazları hazmedemiyor'

Erdoğan, lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin geçersiz oylar konusu ve tüm ilçelerde yaptığıitirazlara muhalefet partilerince gösterilen tepkileri de hazımsızlık olarak yorumladı.

Erdoğan , “Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım, şaibe şu bu kalmasın, YSK da noktayı koysun, biz de öper başımıza koyarız. Ama şu anda bunlar bunu hazmedemiyor. İtirazları hazmedemiyor. “Neye itiraz ediyorsun?” Niye itiraz etmeyelim ki? Sonuna kadar işin takipçisi oluruz. YSK kararını verdikten sonra da iş biter. Dünyada, Türkiye’de örnekleri var. Yalova seçimleri oldu, CHP. Aynı şekilde Ağrı seçimleri oldu, malum. ABD’de bakıyorsun iş öyle bir şey ki, itiraza bile bırakmıyor. Öyle eyaletler var ki yüzde 1 fark varsa tekrar sayılıyor. Bazı eyaletler var yüzde 2. Orada da tekrar sayılıyor. Aynı şey Avusturya’da oldu” diye konuştu.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde tüm kentte seçimi yenileme kararı konusunda YSK'yı işaret ederken Büyükçekmece ilçesi konusunda iptal kararı beklediğini söylemesi dikkat çekti.

Erdoğan, Büyükçekmece ilçesi konusunda, Kadir Topbaş’ın istifası üzerine göreve getirilen ve 31 Mart'ta Büyükçekmece’den belediye başkanlığı için AKP'nin adayı olan Mevlüt Uysal’ın anlattıkları itibariyle seçimin iptalle sonuçlanması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, “İptale götürür. Şimdi, benim şu anda Büyükçekmece’de, malum adayımız İBB başkanımız Mevlüt Bey. Mevlüt Bey hukukçu. Mevlüt Bey bana öyle şeyler söylüyor ki ben şaşırdım. Ben Mevlüt’e kendime inandığım kadar inanırım. Diyor ki mesela boş arazide, apartman var, orada seçmen başka yerden taşıma sistemiyle getirilmiş, adres orası gösteriliyor. Onu geç, iki katlı bir bina. Bina dört kat gösterilmiş, dört kat gösterilen binada seçmenler. İşte bunlar, ciddi manada, seçime ciddi manada bir şaibenin karıştığının ispatları. Ve bunu da tevsik ediyorlar. Orada bir defa, birinci derecede, İlçe Seçim Kurulu, seçimin yenilenmesini getiriyor. İki, aynı zamanda Büyükşehir’i getiriyor. Büyükşehirde fark daha büyük. Benzer şeylerin Maltepe’de olduğu da söyleniyor. Şimdi, geçersiz oylar noktasındaki çalışmalarda da buna benzer birçok şeyler vardır, bilemiyorum” dedi.

Bu noktada Erdoğan’ın iptalini beklediği Büyükçekmece konusunda YSK'nın bugün nasıl bir karar alacağı merak konusu. Öte yandan Büyükçekmece’de seçimin yenilenmesi kararı alınması durumunda AKP'nin, “Aradaki oy farkı az, bir ilçedeki seçim yenilenmesi bu farkı değiştirir” gerekçesini öne sürmesinin yolunu açabilecek. AKP, bu gerekçeyle İstanbul genelinde seçim yenilenmesi kararı alınmasa dahi CHP'li Ekrem İmamoğlu’nun mazbata almasına itiraz edebilecek.

'Benim mazbatamı da iptal ettiler'

Erdoğan, itiraz sürecini önemli bulduğunu belirterek, 1991’deki genel seçimlerde milletvekili sıralamasında kendisinin altında olmasına rağmen tercihli oylarla önüne geçen Mustafa Baş’ın kendisi yerine TBMM’ye gittiği olaya atıfta bulundu ve “Biliyorsunuz geçmişte benim bir milletvekili adaylığım söz konusu olmuştu. İstanbul’da İl Seçim Kurulu bana mazbatamı verdi, ben milletvekili mazbatasını aldım, tercihli seçim sisteminin olduğu dönemde. O zaman bir arkadaşımız kalktı, ki benim altımda, ben il başkanıyım o ilçe başkanı, onu getirdik aday yaptık, listeye de koyduk. Sonra Ankara’dan YSK’ya başvurdular. YSK’ya başvurmak suretiyle benim milletvekilliğimi elimden aldılar. Tamam dedik, kabul ettik. Mazbatamı da almıştım. Mazbatayı iptal ettiler” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, bugün ise Ankara’da ilk önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle bir araya geldi.

Yerel seçimlerde AKP ve MHP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı” dolayısıyla bu görüşmede kazanılmış belediye başkanlıkları gibi başlıklarda kapsamlı değerlendirme yapılması öngörülüyordu. Seçim sonrasındaki bu ilk buluşmada, İki lider arasında özellikle İstanbul’da yeniden seçim yapılması meselesi üzerinde karşılıklı detaylı görüş alışverişi olması bekleniyordu. Ancak beklentiler aksine görüşme sadece yarım saat sürdü.

Erdoğan’ın, Bahçeli’yi kabulü saat 12.10 civarı başladı ve yarım saat sonrasında bittiği duyuruldu.

XS
SM
MD
LG