Erişilebilirlik

Erdoğan: ''İstanbul’da 2 Yeni Salgın Hastanesi Kuruluyor''


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasında 1,5 milyar TL para toplandığını ve 45 gün içinde iki yeni salgın hastanesi yapılacağını açıklarken ikinci kez 1921 yılında Sakarya Savaşı öncesinde Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan Tekalif-i Milliye Kanunu’na atıfta bulundu.

İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü’nde video konferansla yapılan cumhurbaşkanlığı kabine toplantısına başkanlık eden Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da eşlik etti.

''Parayla maske satmak yasak, marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir''

Cumhurbaşkanı, kullanımı zorunlu hale getirilen maskelerin parayla satışının yasaklandığını açıkladı.

Erdoğan, ''Pazar yerleri ve toplu mekanlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdik. Pazar yerlerinde tahtalar arasındaki ayrılıklar konusunu hassasiyetle ele aldık. Valiliklerimiz bu süreci çok yakından takip edecekler. Valiliklerimiz e-devletten ücretsiz maske dağıtımına başladı. Parayla maske satmak yasaktır. Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz ve üretim planlamamız vardır. Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske ulaştırmakta kararlıyız,'' dedi.

''Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı’na 45 gün içinde iki hastane yapıyoruz''

''Avrupa ülkelerinin tamamı ve ABD'deki gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Virüs taşıyanların Avrupa ve Amerika seyahat geçmişinin olması bu ülkelerin tedbir almadığını göstermektedir. Bizim gösterdiğimiz hassasiyeti bu ülkeler de gösterseydi çok daha iyi bir durumda olabilirdik'' diyerek Türkiye’de virüsün yaygınlaşmasında umreden gelenlerin değil, Batı ülkelerinden gelenlerin rol oynadığının altını çizen Erdoğan, hastalığı yayma tehlikesi olan bina, sokak, cadde, köy, ilçe düzeyindeki kimi yerlerin tümüyle karantina altına alındığını kaydetti. Erdoğan, İstanbul’da iki hastane kurulacağını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, ''Çalışan ve görevli olanlar dışında tüm vatandaşlarımızın evde kalmalarını sağlayarak insan hareketliliğini asgari seviyeye indirmekte kararlıyız. Test sayısında günlük 20 bini geçerek hastaları tespit ve virüsü engelleme konusunda önemli bir eşiği daha aştık. Teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız yoktur. Yeşilköy Atatürk Havalimanı'nın alanına ve Sancaktepe'deki havaalanının olduğu kısma da yine 1000 odalık bir katlık hastaneyi yapıyoruz. Buraları süratle 45 gün içerisinde bitireceğiz,'' dedi.

Erdoğan, Tekalif- Milliye Kanunu’ndaki maddeleri tek tek saydı

Erdoğan, bu salgına karşı devletle milletin el ele vermesi gerektiğini söylerken Yunan ordusunun Ankara’ya doğru yürüdüğü Kurtuluş Savaşı’nın en kritik günlerinde Sakarya Savaşı öncesi çıkarılan Tekalif-i Milliye (ulusal yükümlülükler) kararlarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı, ''Türk milleti İstiklal Harbi'nde yayınlanan Tekalif-i Milliye emirleriyle varını yoğunu bağımsızlığı için ortaya koymuş bir millettir. Tekalif-i Milliye emirlerini hatırlatmak istiyorum. Her ilçede bir tane Tekalif-i Milliye Komisyonu kurulacak. Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek. Her aile bir askeri giydirecek. Yiyecek ve giyecek maddelerinin yüzde 40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının yüzde 40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek. Her türlü makineli aracın yüzde 40'ına el konacak. Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının yüzde 20'sine el konacak. Her ne kadar bazı kafalar bu dayanışma kültürünü kavramakta zorlanıyor olsa da hamdolsun milletimiz gerçekleri görmekte, üzerine düşenleri yerine getirmektedir,'' diye konuştu.

'' 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasıyla 1,5 milyar lira toplandı''

Cumhurbaşkanı bu kapsamda 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasında 1,5 milyar lira toplandığını, SMS’lerden elde edilen 43 milyon lira ile AKP Meclis Grubu’nda toplanan 5 milyon liranın da bu hesaba aktarılacağını dile getirdi.

Hükümetin bu salgındaki en büyük kriterinin 'istihdamın sürmesi' olduğunu söyleyen Erdoğan, iki milyondan fazla mükellefin ödemelerini altı ay ertelediklerini, belediyelerin salgınla mücadelesine destek için vergi payı ödemelerinden yapılan kesintileri üç ay süreyle kaldırarak 3 milyar liralık kaynak sağladıklarını da açıkladı.

XS
SM
MD
LG