Erişilebilirlik

Erdoğan: "İsrail Terör Devleti"


İsrail’in terör devleti olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gözleri bağlanmış bir Filistinli çocuğun bir grup İsrail askeri tarafından götürülmesi fotoğrafına atıfta bulunarak İsrail güçlerini de ‘terörist’ olarak niteledi.

Sivas'taki AKP Kongresi'nde konuşan Erdoğan, “Kudüs’ü çocuk katili ülkenin merhametine bırakmayacağız”dedi, İsrail’in ‘işgal ve yağma’ dışında bir değeri olmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Amerika Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’le ilgili kararını geri çevirmek için diplomatik çabalarını sürdereceğini de kaydetti. Erdoğan, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının da ‘yok’ hükmünde olduğunu belirtti..

Lübnan’da protestoculara müdahale

Lübnan’da güvenlik güçleri başkent Beyrut’ta Amerika Büyükelçiliği önündeki protestoya müdahale etti.

Protestocular, güvenlik güçlerine taşlar fırlatınca müdahale geldi.

Protestocular Amerika Büyükelçiliği’nin yüzlerce metre uzağında toplanmış Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini protesto ediyordu.

Olaylar sırasında bazı protestocular gözaltına alındı.

Lübnan’da 450 bin Filistinli mülteci yaşıyor.

Kudüs’te bıçakli saldırı

İsrail polisi Kudüs’te bir güvenlik görevlisinin bıçaklandığını belirtti.

Polis, güvenlik görevlisinin ağır yaralı olduğunu, saldırganın da yakalandığını kaydetti.

Trump’ın Kudüs kararının ardından ilk defa böyle bir bıçak saldırısı gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Karar, günlerdir Batı Şeria, Gazze ve Kudüs’ün doğusunda protesto ediliyor.

XS
SM
MD
LG