Erişilebilirlik

Erdoğan: ‘Irak’ta Bildiğimizi Okuyacağız’


Musul’u IŞİD’in elinden almak için başlatılacak operasyon öncesi Türkiye ile Irak arasındaki Başika krizi büyüyor. Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El Alevi, önceki gün Erbil’den yayın yapan Rudaw Televizyonu’na verdiği demeçte Türk askerini Irak’ın egemenliğini ihlal etmekle suçladı.

“Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. Irak’taki tüm güçler Irak hükümetinin bilgisi dahilinde orada bulunuyor ancak Türkiye’nin oradaki varlığı illegaldir" diyen Irak Büyükelçi, Türkiye’nin PKK ve IŞİD’i bahane ederek bölgede var olmak istediğini ancak bunun geçerli bir gerekçe olmadığını ifade etti.

Bağdat cephesinden yapılan açıklamalar büyükelçiyle sınırlı kalmadı. Bu sözlerin ardından Irak Başbakanı Haydar Ebadi, aşure törenleri için gittiği Kerbela’daki İmam Hüseyin Türbesi’nde yaptığı konuşmada “Türk askerinin Musul’da bulunmasına sıcak bakmıyoruz ve istemiyoruz. Türk hükümeti askerini Irak toprakları içinde savaşa sürüklemesin. Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın,” dedi.

Erdoğan: “Sen benim seviyemde değilsin, muhatabım değilsin” dedi

Irak merkezi hükümetinden arda arda gelen açıklamalara yanıt Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Irak başbakanın muhatabı olmadığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin Irak’ta bildiğini okuyacağını söyleyerek adeta meydan okudu: “Biz şu anda Irak'ta yakında da Musul'da yapılacak operasyonlara aynı anlayışla, nasıl Cerablus'ta katıldıysak, nasıl Rai'de katıldıysak, yine katılacağız. Bana şahsıma hakaretler ediyor. Sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kalitemde değilsin, kıratımda değilsin Irak'tan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil. Biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin. Kim bu Irak'ın başbakanı. Önce haddini bil. Şu anda kendileri Başika Üssü’nü kurmamız için, Davutoğlu döneminde bizlere talepleri var. Bunların hepsinin canlı kayıtları var ve bugün yarın bunların hepsi televizyonlarda yayınlanacak.”

Erdoğan, “Türkiye Irak’a ırak kalamaz” diyerek ülkesinin güneydoğu komşusundaki gelişmelere seyirci kalmayacağının altını çizdi.

Erdoğan: “ABD Suriye’de bize verdiği sözü tutmadı”

Konuşmasında ABD’nin YPG’ye verdiği desteği de eleştiren Cumhurbaşkanı, Başkan Obama’nın kendisine verdiği söze rağmen PYD/YPG’yi Menbiç’e soktuğunu da söyledi.

Erdoğan, “Şimdi bu DEAŞ'ı, PYD'yi güneye doğru bunları sürüklüyoruz. Amerika'ya dedik ki; Mümbiç'de PYD ve YPG olamayacak. Bizzat bana Sayın Başkan dedi ki ‘Olmayacak.’ Buranın dedik 'Yüzde 90-95'i Arap. Siz buraya niye PYD'yi sokuyorsunuz? Niye buraya YPG'yi sokuyorsunuz?' Buraları temizlemekse bunu beraber temizleriz. Koalisyon güçleri hep beraber el ele verir burayı temizleriz. Niye bunları buraya sokuyorsunuz? 'Merak etmeyin bunlar buraya girmeyecek', bu sözü vermelerine rağmen tutmadılar. Biz de şu anda kendi planımızı kendimiz uyguluyoruz,” dedi.

Irak’tan jet yanıt: “Erdoğan, ateşe benzin döküyor”

Erdoğan’ın sözlerine Irak hükümetinden yanıt gecikmedi. Cumhurbaşkanı’nı “ateşe benzin dökmek”le itham eden Irak Başbakanlık Ofisi Sözcüsü Saad Hadisi, “Erdoğan'ın açıklamaları sorumsuzca buluyoruz. Türkiye ile anlaşmaya çalışmanın artık yararı kalmadı,” dedi.

Musul ve Başika konusu bugün CHP Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündemindeydi.

Kılıçdaroğlu: “Türk askeri Irak’ın isteği üzerine Başika’da, görevimizi yapmamıza izin verin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı mezhepçi bir dil kullanmaması konusunda uyaran CHP lideri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Başika’da kuvvet bulundurmasına ise destek verdi.

Merkezi Irak Yönetimi'ne seslenen Kılıçdaroğlu, “Irak'ın kaderini Irak halkının belirlemesi gerektiğini savunuyoruz. Ortak kültürümüz tarihimiz var. Başika'da bizim askerlerimizin bulunması sıradan bir olay değildir. Irak halkının güvenliği için orada duruyor. Burada size yönelik itici sözler yüzünden Başika'daki askerlerle ilgili çıkışlarda bulunmayınız. Biz Musul'da, Kerkük'te, ve diğer Irak bölgelerinde terörün çıkmasını istiyoruz. Bize bir görev düştü. Sizin isteğiniz üzerine geldik ve dolayısıyla görevimizi yapmamıza izin verin. Biz Irak halkıyla dostluğumuzu sürdürmeye kararlıyız,” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG