Erişilebilirlik

Erdoğan’ın Davetine Beyaz Saray’dan Yanıt


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ı Türkiye’ye davet etti.

Davete ilişkin açıklama Beyaz Saray tarafından yapıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump’a 2019 yılında Türkiye’yi ziyaret etmesi için davet sundu. Şu anda planlanan kesin herhangi bir şey olmamakla birlikte, Başkan gelecekte olası bir görüşmeye açık” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da dün düzenlediği basın toplantısında, Amerika Başkanı Donald Trump'ın 2019 yılı içerisinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini söylemişti.

Amerika’nın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından iki ülke arasında temas trafiği arttı. Kalın, Amerikalı askeri yetkililerin Türkiye’yi ziyaret ederek Suriye’de koordinasyonu görüşeceklerini açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD arasında oluşturulan çalışma gruplarının 8 Ocak’ta Washington’da toplanacağını, toplantılarda Amerika’nın Suriye’den çekilme sürecinin de masaya yatırılacağını belirtmişti.

Trump’ın çekilme kararını 14 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde aldığı yönünde haberler de Amerikan medyasına yansımıştı.

XS
SM
MD
LG