Erişilebilirlik

'Erdoğan’ın Çağrısı Almanya’daki Türk Seçmeni Etkilemedi'


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya seçimlerinde Türkiye kökenli seçmenleri, "Türkiye düşmanı" olarak nitelendirdiği, Hıristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşiller'e oy vermemeye çağırması, iki ülke arasındaki gerilimi arttıran konulardan biri oldu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

Almanya’daki Türkiye kökenlilerin içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ye yakın kesimler çoğunluğu oluştursalar da Almanya seçiminde nasıl tavır koyacakları konusunda kesin bir fikir oluşturmak çok güç.

Erdoğan'dan AB'ye Rest
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Seçmenler, Türkiye'yle ilgili seçimlerde çoğunlukla AK Parti’ye oy verseler bile Almanya’daki seçimlerde ağırlıkla sol partileri, özellikle de Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller’i tercih ediyorlar. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) yaptığı ankete göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı beklenen etkiyi göstermedi. Erdoğan’ın seçim tavsiyesine nasıl yaklaşıyorsunuz’ sorusuna katılımcıların yüzde 47’si ‘olumlu’, yüzde 34’ü ‘olumsuz’ karşılığı verirken, yüzde 19’u da fikir beyan etmedi. ‘Seçimlere katılacak mısınız’ sorusuna ankete katılanların yüzde 44’ü ‘katılacağını’, yüzde 38’i ‘katılmayacağını’, yüzde 18’i de ‘kararsız’ olduğunu belirterek karşılık verdi. TAVAK Başkanı Prof. Faruk Şen, oy kullanacağını bildirenlerin oranının geçen seçimlerdeki oranda olduğunu belirterek, Erdoğan’ın çağrısına yankının düşük kaldığını savunuyor.

Ankete katılanların yüzde 45’i SPD’ye, 12’si Hristiyan Demokratlar'a (CDU), yüzde 7’si de Yeşiller'e oy vereceğini söylerken, diğer partilere oy vereceklerini söyleyenlerin oranıysa yüzde 8. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı Profesör Faruk Şen, Almanya’daki Türkiye kökenli seçmenin Türkiye’de muhafazakar, Almanya’daysa sol partileri tercih etmesini geçmişteki deneyimleriyle açıklıyor.

30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında, 18-72 yaşları arasındaki 1072 Türk'le yapılan anketin ilginç bir sonucu da, katılımcıların yüzde 1’nin mülteci, yabancı ve Türkiye karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisini seçeceklerini açıklaması.

Çok sayıda siyasetçi Erdoğan’ı Alman iç politikasına karışmakla suçlarken, Başbakan Angela Merkel, Türkiye'den hiçbir müdahaleye müsamaha etmeyeceklerini söylemişti. Merkel, "Türkiye kökenliler de dahil tüm Alman vatandaşlarının özgür seçim hakkı vardır. Hiçbir müdahaleye müsamaha göstermiyoruz" demişti.

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına "Ulusal egemenliğimize görülmemiş bir müdahale" diye tanımlayarak sert tepki göstermişti. Gabriel, "Erdoğan'ın Almanya'daki seçim kampanyasına müdahale etmesi, Alman halkını birbirine düşürmeye çalıştığını gösteriyor" diye konuşmuştu.

Türk toplumun temsilcileriyse değişik tepkiler gösterdi. Almanya Türk Toplumu adlı çatı örgütü seçmenleri istedikleri partiye oy vermeye çağırırken, Almanyalı Türkler tarafından kurulan ve AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Yenilik ve Adalet Partisi (BIG) seçimlerin tamamen boykot edilmesi çağrısı yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG