Erişilebilirlik

Erdoğan’ın BM’ye Gidişi Öncesi Güvenlik Zirvesi


Turkey US Kerry

Türkiye, Irak ve Suriye’de gücünü arttıran IŞİD’e yönelik uluslararası operasyon ihtimalinin güçlendiği dönemde kendi politikasını netleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde düzenlenen güvenlik zirvesinde bölgesel problemler masaya yatırıldı

Türkiye, Irak ve Suriye’de gücünü arttıran IŞİD’e yönelik uluslararası operasyon ihtimalinin güçlendiği dönemde kendi politikasını netleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde düzenlenen güvenlik zirvesinde bölgesel problemler masaya yatırıldı. Bu toplantıların 15 günde yapılması kararlaştırıldı.

Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, MİT Başkanı Hakan Fidan ve güvenlik bürokratları katıldı.

Toplantı sonrası Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’yle düzenlediği ortak basın toplantısında güvenlik zirvesiyle ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler toplantıları için New York’a yapacağı ziyaret öncesi gündemdeki konularla ilgili atılacak adımların belirlendiğini söyledi.

Davutoğlu: ‘Türkiye’nin her şarta hazır olması gerekir’

Davutoğlu, “Türkiye’nin çevresindeki olağanüstü güvenlik şartları nedeniyle bazı mekanizmaları devreye koyduk. Burada spesifik olarak tampon bölge ya da herhangi bir konu ele alınmadı genel çerçevede kurumlarımızın atabilecekleri adımları ele aldık. Türkiye’nin sadece Irak Suriye değil Ukrayna ve çevre ülkelerdeki şartlar nedeniyle her türlü şarta hazır olması gerekir” dedi.

Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin halkının güvenliği ve bölgesinin istikrarı için her türlü tedbiri alabileceğini belirtti.

Erdoğan: ‘Türkiye’yi teröre destek veren ülke diye göstermek densizlik’

Katar dönüşü IŞİD Türkiye ilişkini konu eden haberler yapan Amerikan basınını hedef tahtasına koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise güvenlik zirvesi öncesi katıldığı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Kurulu’nda eleştirilerini sürdürdü.

Erdoğan, “Dün uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın Hacı Bayram Camisinde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum; bu en hafif tabiriyle, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir. Türkiye'yi teröre destek veren, göz yuman bir ülke gibi göstermek densizliktir” diye konuştu.

Erdoğan: ‘Türkiye’ye algı operasyonu yapılıyor, boyun eğmeyeceğiz’

Türkiye’nin her türlü terör örgütüne karşı olduğunu vurgulayan Türkiye Cumhurbaşkanı, “İslami terör” diye bir kavramın ise kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Erdoğan ‘barış dini olan İslam’a kimse kalkıp da terörü yakıştıramaz. Böyle bir şey, bizim dinimizde yok. Sünni terör, Şii terör diye bir kavramı, biz asla kabul etmedik. Biz, bir defa mezhepçiliği reddeden dinin mensubuyuz. Bizim dinimizin de bu konudaki hükümleri, bellidir. İnsan canına kast eden her türlü illegal yapı, bizim nazarımızda aynıdır ve aynı derecede kötüdür” diye konuştu.

Bu haberlerin nereden pompalandığını, bu haberlere nereden yalan malzeme üretildiğini de aslında çok iyi biliyoruz diyen Erdoğan’a göre, “Türkiye’ye bir algı operasyonu yapılıyor ve Türkiye bu algı operasyonlarına boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülke.” Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bu çirkin algı operasyonunu tüm dünyaya anlatacağını da ifade etti.

Çiçek: ‘Batı basını hariçten şarkı söylüyor’

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ise Danimarka Parlamentosu Başkanı Mogens Lykketof’la yaptığı görüşme sonrası Türkiye’nin IŞİD’e karşı pozisyonu hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Cemil Çiçek, “Herkes bizim yerimize kendisini koyarak, bizden beklenti içerisinde olmalıdır. Uzaktan göründüğü kadar çok kolay bir sorunla karşı karşıya değiliz. Çok karmaşık bir konuyla karşı karşıyayız. 'Türkiye şunu yapsın, bunu yapsın' diyenler, Türkiye'nin yerine kendilerini koymadan beklenti içerisinde oluyorlar” dedi.

Çiçek: ‘Türkiye’ye haksızlık yapılıyor’

Türkiye’nin 1,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığının unutulduğunu savunan TBMM Başkanı, başta Amerika olmak üzere Batı basının hariçten şarkı söylediğini belirtti. Çiçek, “Acaba bu 1,5 milyon kitle, Türkiye'ye değil de tüm Avrupa ülkelerine dağılsaydı nasıl bir sorunla karşı karşıya kalırlardı? Bunun için Türkiye'nin iyi anlaşılması lazım. Türkiye'ye haksızlık yapılıyor. Şimdi Irak'tan 36 bin Yezidi geldi. Bu da yeni bir dalga. Bir insanlık dramı yaşanıyor bu bölgede. Herkes bu konuya ciddi yaklaşmalı” dedi.

XS
SM
MD
LG