Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Herkes Elini Taşın Altına Koymalı'


74. BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliğiyle mücadelede herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

BM Genel Kurulu kapsamında düzenlenen İklim Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında attığı adımlardan bahsederken, plastik kullanımını dörtte üç oranında azalttıklarını, herkes için sıfır karbonlu binalar yapacaklarını belirtti. Erdoğan, iklim değişikliğinin sınır tanımayan küresel bir sorun olduğunu belirterek, “Yeryüzünün insanın istifadesine sunulmuş her şey, bizlere verilmiş bir emanettir. Emaneti bir sonraki sahibine teslim edinceye kadar onu en iyi şekilde korumak zorundayız. İklim değişikliği, sonuçları itibariyle sınır tanımayan küresel bir sorundur. Küresel sorunların çözümünde gerek bölgesel, gerek uluslararası düzeyde işbirliğinin tesis edilmesi şarttır. Türkiye, iklim değişikliğiyle başarılı mücadele için evvela yerel düzeyde eyleme geçilmesi gerektiğinin farkındadır” dedi.

“Türkiye elektriğin yüzde 30’undan fazlasını yenilenebilir enerjiden karşılıyor”

Dünyanın en kalabalık metropollerinden İstanbul'da, 4,5 yıl boyunca Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını, son 17 yılda ise hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı olarak ülkesine hizmet ettiğini belirten Erdoğan, “İstanbul ile beraber, 81 vilayetimizin tamamında katı yakıtlar yerine doğalgaz kullanımını yaygınlaştırdık. Türkiye, bugün yenilenebilir enerjide, bölgesinde lider ülke konumundadır. Halihazırda, elektriğin yüzde 30'undan fazlasını yenilenebilir enerjiden karşılıyoruz. Yenilenebilir enerjinin, elektrik üretimindeki payını 2023 yılında yaklaşık yüzde 39 seviyesine yükselteceğiz. Türkiye bugün yenilenebilir enerji konusunda bölgede lider ülke konumundadır'' diye konuştu.

“Sera gazı salınımını düşürmek için yeni metro hatları inşa ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de orman varlığının arttığını belirtti. İklime duyarlı, enerji verimliliğine sahip şehirler inşa edip afet riskinin de azaltıldığını kaydeden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Millet bahçeleri projemizle, yeşil alanlarımızı ve dolayısıyla yutak kapasitemizi hızla arttırmayı hedefliyoruz. Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz. Son 17 yılda 4 milyardan fazla fidanı toprakla buluşturduk. 11 Kasım'da 11 milyon fidan daha dikiyoruz. Ayrıca, şehirlerimizdeki trafik sorununu hafifletmek ve sera gazı salınımını düşürmek için yeni metro hatları inşa ediyoruz''.

“Ulaşımda demiryollarının payı artacak”

Türkiye’de raylı sistemi arttıracaklarını belirten Erdoğan, ''Demiryolunun toplam yük taşımacılığı içindeki payını yüzde 5 civarından yüzde 10'a, yolcu taşımacılığındaki payını ise yüzde birlerden yüzde 4'e çıkarmayı hedefliyoruz. Hızlı tren hatlarımızı, önümüzdeki 5 yıllık dönemde yaklaşık 5 bin 600 kilometreye taşıyacak, şehir içi raylı sistem uzunluğumuzu ise yüzde 50 civarında artıracağız. Marmaray ve Avrasya gibi tarihi nitelikteki projelerimizi hayata geçirdik" diye konuştu.

“Plastik poşet kullanımını dört üç oranda azalttık”

Erdoğan, Türkiye’de plastik poşet kullanımın azaltıldığını belirterek, "Ülkemiz genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımı, hava, su ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi yönünde önemli gelişmeler kaydettik. Uygulamaya koyduğumuz bir düzenlemeyle, ülkemizdeki plastik poşet kullanımını 4'te 3 oranında düşürdük. “ dedi

"Emine Erdoğan’ın projesini benimsendi"

Türkiye’nin iklim değişikliyle uyumlu projelerini aktaran Erdoğan şöyle devam etti: “Eşimin öncülüğünde başlatılan 'Sıfır Atık' projesi, tüm şehirlerimizde ve kurumlarımızda hızla benimsendi. Sıfır Atık projemizi, tüm Türkiye'ye yaygınlaştırıyoruz. 2023 itibariyle, yaklaşık 400 bin binada, sıfır atık sistemine geçmiş olacağız. Atıklardan geri kazanım oranını, yüzde 13'ten, 35'e taşıyacağız. Bisiklet yolları da son dönemdeki en önemli yatırım alanlarımızdan birini oluşturuyor. 2023'te bisiklet yollarını da bin kilometreden 4 bin kilometreye çıkaracağız. Kalkınma hedeflerimizden vazgeçmeden, iklim değişikliğine uyum ve afetlere karşı dayanıklılığa yönelik politikaları hayata geçiriyoruz".

“Her bölge için ayrı eylem planı hazırladık”

Yerel düzeyde, iklim değişikliği ile mücadele etmek adına için her bir coğrafi bölge için ayrı ayrı eylem planları hazırladıklarını belirten Erdoğan, “Karadeniz bölgesi için eylem planımızı yayınladık. Diğer bölgelerimiz için de kısa sürede yayınlayacağız. Burada çalışma grubumuzun girişimlerini de sizlere takdim etmek istiyorum. İlk girişim, yerel iklim yatırımı için liderlik girişimidir. İkincisi ise herkes için sıfır karbon binalar girişimidir. Bu önemli girişimin iki temel bileşeni vardır. İlki 2030 yılına kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar ise mevcut binaların sıfır karbon hale getirilmesi amacıyla yol haritalarının hazırlanmasıdır. İkincisi, 2030 yılına kadar küresel ölçekte yaklaşık 1 trilyon dolar tutarındaki yatırımın hayata geçirilmesidir. Üçüncü girişimimiz, iklim dostu ulaşım girişimiyle, sürdürülebilir kentsel ulaşım sistemlerinin oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu girişimlerimizin hayırlı olmasını diliyor, tüm ülkeleri imkanları ölçüsünde ve hakkaniyet temelinde elini taşın altına koymaya davet ediyorum. Eş başkanlığını yürüttüğümüz çalışma grubunun geliştirdiği girişimlerin herkes tarafından destekleneceğine inanıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun temas trafiği sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York ziyaretinin üçüncü gününde yoğun temas trafiğini de sürdürüyor.

Erdoğan, sabah saatlerinde konakladığı Peninsula Oteli’nde, ABD'deki bazı Yahudi kuruluş ve organizasyonlarının temsilcileriyle New York ve civarında yaşayan Musevi Türk vatandaşlarını kabul etti.

Basına kapalı olarak yapılan toplantıya, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ile AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da katıldı.

Erdoğan, resmi temasları çerçevesinde ayrıca Belçika Başbakanı Charles Michel’ı kabul ederek bir süre görüştü. Erdoğan ayrıca Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Jelyko Komsiç'i kabul etti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan’ın telefon görüşmesinde Bahçeli'den sağlık durumu hakkında bilgi aldığı ve kendisine şifa temennisinde bulunduğu kaydedildi.

Erdoğan Merkel'i kabul etti

Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile BM’de görüştü. Erdoğan-Merkel görüşmesine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

'Ara Güler' fotoğraf sergisinin açılışını yaptı

Erdoğan, Alexander Hamilton Gümrük Binası'nda Ara Güler Sergisi'nin açılışına ve Fahir Atakoğlu müzik dinletisine katıldı.

Erdoğan, Ara Güler'in barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insan olduğunu, kültür ve sanatın, toplumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde evrensel köprü vazifesi gördüğünü belirterek, "Bu anlayışla, mesleğinde gerçek anlamda bir dünya markası olan Ara Güler'in eserlerinin, dünyanın dört bir yanından New York'a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşmasını temenni ediyorum“ dedi.

Erdoğan, Ara Güler Sergisi'nin açılışı için New York gibi bir kültür şehrinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, serginin daha önce Kyoto, Londra ve Paris'te büyük bir ilgiyle karşılandığını belirtti.

Dünyaca ünlü piyanist Fahir Atakoğlu'nun da aralarında bulunduğunu belirten Erdoğan, katkılarından dolayı sanatçıya ve programa katılan Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'a da teşekkür etti.

XS
SM
MD
LG