Erişilebilirlik

Erdoğan G-20’de Trump ve Putin’le İdlib'le Menbiç’i Konuşacak


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan

30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenecek G-20 Zirvesi’ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüklü bir gündemi var.

Cumhurbaşkanı, ziyaret sırasında ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmelerde bulunacak.

Buenos Aires’e uçmadan önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Putin ve Trump’la yapacağı görüşmelerde İdlib ve Menbiç meselelerini ele alacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Sayın Putin’le (telefonda) İdlib'i konuştuk. Geçen hafta içerisinde Milli Savunma Bakanımız ve MİT Başkanımız, Moskova'daydılar. Muhataplarıyla orada bu konuları etraflıca ele alarak görüşme imkanları oldu. Orada da neler yapılabilir, bunlar konuşuldu. İşin bir diğer ayağı da Münbiç meselesi. Bu konuyla ilgili de Sayın Trump'la inşallah Arjantin'de görüşmemiz olacak. Orada etraflıca, telefonda bunlara şöyle etraflıca girme durumumuz olmadı, 'Bunları biz sizlerle Arjantin'de daha teferruatlı görüşmemizde fayda var' dedik ve Arjantin'de Sayın Trump'la da bu konuları görüşeceğiz” dedi.

Türkiye, Ukrayna ile Rusya arasında krizde arabulucu olabilir mi?

İki liderle ayrı ayrı yapacağı görüşmelerde Rusya ile Ukrayna arasında son birkaç gündür Karadeniz’de süren gerilimin ele alınacağını da söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin arabuluculuk rolü ile ilgili girişimlerinin sürdüğünü de ifade etti.

Cumhurbaşkanı, “Bugün bizim Sayın Putin ile yaptığımız görüşmenin ana ekseninde malum şu anda aralarında Ukrayna ile devam eden süreç ve bu konuda neler yapılabilir, burada da bir ara buluculuk rolü üstlenebilir miyiz, bu konuyu her iki tarafla görüştük. Gerek Sayın Putin ile gerek Sayın Poroşenko ile yaptığımız görüşmeler neticesinde her ikisinin de bizden bazı talepleri oldu ve bu talepleri de bizler Sayın Putin ile Arjantin'de yapacağımız görüşmede kendilerine aktaracağız. Yine aynı şekilde Trump ile yapacağımız görüşmede de bu konuları ele alacağız” diye konuştu.

S-400’lerin teslimatı 2019 sonuna doğru yapılacak, satışın milli para birimleriyle olması için çalışılıyor

Erdoğan bir gazetecinin sorusu üzerine 2019 yılı sonunda teslimatı planlanan S-400’lerin satışının iki ülke para birimleri üzerinden yapılması yönündeki çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Erdoğan, “Bu işe başladığımızda bizim sürekli ilke bazında bir tezimiz vardı. O da şuydu; yerli para ile bu alım satımları yapalım diye. Dolayısıyla işin nihai noktada, bunun Ruble, Türk Lirası olup olmayacağı noktasında aramızda bir mutabakat var. Fakat merkez bankalarımızın nihai çalışması henüz noktalanmış değil diye biliyorum. Zaten yaklaşık bir yılımız var. İnşallah 2019'un sonuna doğru bu teslimatlar yapılacak. O gün itibariyle de bizim hazine ve maliye bakanlarımızın, merkez bankalarımızın müşterek çalışmasıyla baştan beri yerli, milli parayla alışveriş yapma tezimiz böylece hayata geçmiş olacaktır" dedi.

Erdoğan, zirve sırasında Türkiye’nin serbest ticaret lehindeki pozisyonu net bir şekilde ortaya konacağını da ifade etti. Cumhurbaşkanı, “Ticaret konusu, son dönemde özellikle bazı ülkelerin tek taraflı korumacılık yanlısı eylemleri sebebiyle ciddi tartışmalara yol açıyor. Serbest ve adil uluslararası ticaret, küresel ekonomik büyümenin ana itici unsurlarından biridir. Türkiye olarak başından beri korumacılıkla mücadele edilmesi, ticaretin serbestleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptık. Zirvede de serbest ticaret vurgumuzu güçlü bir şekilde yineleyeceğiz. Zirve kapsamında bu konuların yanında eğitim, sağlık, istihdam, tarım, kalkınma ve enerji dahil olmak üzere birçok farklı alanda görüşlerimizi paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, Arjantin’in ardından Paraguay ve Venezuela’yı ziyaret edecek. Erdoğan’a G-20 Zirvesi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan eşlik ediyor.

XS
SM
MD
LG