Erişilebilirlik

'Fırat’ın Doğusunda Bir Günlük Gecikmeye Dahi Tahammülümüz Yok'


Türkiye, bu sabah Irak’ın kuzeyinde Sincar ve Karacak’ta (Mahmur Dağı) PKK’nın sığınaklarını hava harekatıyla vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a yönelik operasyon sonrasında Suriye’de Fırat’ın doğusunu da en kısa sürede hedef alacakları mesajını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah Ankara Komuta Merkezi'nde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gözetiminde Irak’a yönelik yapılan hava harekatı için “Sürekli sınırlarımıza tehdit oluşturan Sincar’da ve Mahmur’un etekleri Karacak’ta, operasyonumuzu yaptık, bunun gerisi gelecektir” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin kendi sınır bölgesinden PKK ile PYD-YPG yapısını uzaklaştırmak için Irak’tan sonra Suriye’de de askeri operasyon yürüteceği sinyalini verdi. Erdoğan, “Fırat'ın doğusundaki bölgeleri de huzura ve güvene kavuşturmakta kararlıyız. Türkiye, Fırat'ın doğusundaki terör bataklığına müdahale konusunda yeteri kadar zaman kaybetmiştir. Bundan sonra tek bir günlük gecikmeye dahi tahammülümüz yoktur” diye konuştu.

'Fırat’ın Doğusunda Bir Günlük Gecikmeye Dahi Tahammülümüz Yok'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

ABD’ye “cambaz oyunu” tepkisi

Erdoğan, Suriye’de Fırat’ın batısında ve PYD-YPG’nin kontrolündeki Menbiç bölgesi konusunda mutabakat sağlanmış olmasına rağmen ABD’nin, Türkiye’nin beklentilerini karşılamadığını söyledi. Erdoğan, isim vermedi ancak ABD’yi Menbiç konusunda Türkiye’yi oyalamakla suçladı. Erdoğan, “'Cambaza bak cambaza' oyunu haline getirdikleri Münbiç hikayesiyle bizim dikkatimizi dağıtmaya, kararlılığımızı bozmaya çalışıyorlar. Suriye'de attığımız adımlarla sadece kendi ülkemizin güvenliğini sağlamakla kalmıyoruz. Ümmetin ve tüm insanlığın izzetini de koruyoruz” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin askeri operasyon kararı alarak doğru bir adım attığı görüşünü, “Tel Rıfat’tan Afrin’deki askerlerimize yönelik kalleş saldırı, aldığımız kararın ne kadar isabetli olduğunu göstermiştir” ifadeleriyle dile getirdi.

Akar gözetiminde Sincar ve Karacak’a operasyon

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları gözetiminde Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nin komutasında Irak’ın kuzeyinde 30 ayrı PKK hedefine hava harekatı düzenlendiği bildirildi. Açıklamada, Türkiye’nin terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’nci maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, bu hava harekatını yaptığı vurgulandı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar
Savunma Bakanı Hulusi Akar

​Hava operasyonunun detaylarına ilişkin açıklamada, “Harekata yurt genelindeki muharip filo komutanlıklarından kalkan 20'den fazla savaş uçağının yanı sıra insansız hava araçları ile tanker uçakları da katıldı. Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı da bölgedeki hava trafiğinin düzenlenmesine katkı sağladı. Baskın tarzında yapılan harekât kapsamında; istihbarat birimleriyle yoğun koordinasyon neticesinde belirlen sınırdan 85 kilometre uzaklıktaki Sincar Dağı ile 165 kilometre uzaklıktaki Karacak Dağı bölgelerinde yer alan teröristlere ait 30’dan fazla hedef başarıyla vuruldu. Hedefler belirlenirken sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterildi” denildi.

Ayrıca Mahmur Dağı’nın eteklerindeki Karacak’ın ilk kez hedef alındığı vurgulandı.

Bakan Akar operasyon sonrasında “Evlatlarımıza başarılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Hep birlikte, omuz omuza, aynı azim ve kararlılıkla en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz. Birlikte inşallah bu çalışmalarımızın sonucunda ülkemizi ve asil milletimizi kahrolası terör belasından kurtaracağız” ifadelerini kullandı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG