Erişilebilirlik

‘Eski Türkiye’nin İzlerini Silmek İçin Adayım'


Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi"ni açıkladı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan sık sık cumhurbaşkanlığı makamından ‘başkan’ olarak söz ederken statükonun bekçisi değil halkın cumhurbaşkanı olacağını ifade etti.

Atatürk, Adnan Menderes, Celal Bayar ve Turgut Özal’a atıflarda bulunan cumhurbaşkanı adayı, 1940’lı yıllarda işbaşında olanları sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, ‘1940'lı yıllar boyunca kapatılan camiler, yasaklanan Kur'an eğitimi, milletin mili ve manevi değerlerine duyarsızlık, bunun sonucunda ortaya çıkan devlet-millet güvensizliği, değişime yönelik direncin bir eseridir. On yıllar boyunca, ülkemiz gündemini meşgul eden başörtüsü sorunu, onun değişime olan direncinin neticesidir’ dedi.

‘Terör sorununu özgürlüklere duyarsız statüko yarattı’

Erdoğan, Kürt sorunundan terör sorunu olarak bahsederken bunun sorumlusu olarak yine ceberrut devlet anlayışını gösterdi. Başbakan, ‘40 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz terör meselesi, statükonun değişime olan direncinin, farklı olana tahammülsüzlüğün, hak ve özgürlüklere olan duyarsızlığın bir neticesidir.. Faili meçhuller, işkence, Diyarbakır Cezaevi, Mamak Cezaevi, Metris Cezaevi, statükonun değişime olan direncinin eseridir" diye konuştu.

İktidar partisinin cumhurbaşkanı adayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen yasanın ‘eski Türkiye’nin en temel konularından biri olan terör sorununu da bitireceğini savundu:

‘TBMM'de dün kabul edilen yasa, terör meselesinin çözümünde inşallah yeni bir dönemi başlatacaktır. Kardeşliğimizi güçlendirmek için verdiğimiz mücadele belli bir aşamaya gelmiş, terör, Türkiye'nin can alıcı meselesi olmaktan çıkmıştır.’

‘Önce millet sonra devlet’

Erdoğan’ın en fazla alkış aldığı cümle ise ‘önce millet sonra devlet’ vurgusuydu. Cumhurbaşkanı seçim kampanyasının mottosu olarak öne çıkan ‘önce millet sonra devlet’, Erdoğan’a göre eski Türkiye’yle arasında en büyük fark. Başbakan, bu farkı şu cümlelerle izah etti:

‘Biz gelmeden önce hakim olan şuydu: 'Önce devlet, sonra millet.' Biz geldik, bunu tersine çevirdik: Önce millet, sonra devlet. Halkın değişim isteği reddedildi, halkın değişim isteği görmezden gelindi. Demokrasi isteyenler, özgürlük isteyenler, hak isteyenler, kimi zaman kanlı şekilde, kimi zaman işkenceyle kimi zaman zorbalıkla yasaklarla baskıyla sindirildi.. İşte AK Parti, 2001'de toplumun bu büyük değişim arzusunun bir tezahürü olarak ortaya çıktı.’

‘Pensilvanya’ya eyvallah demedik’

17 Aralık ve 25 Aralık soruşturmalarından beri Erdoğan’ın yerden yere vurduğu Fethullah Gülen ve cemaati ‘vizyon belgesi’ açıklanırken de hedef tahtasındaydı. Fethullah Gülen’i yine ‘Pensilvanya’ olarak tanımlayan Başbakan, ‘her darbeye övgüler düzen, hoşgörü görüntüsüyle büyüyen, hizmet, eğitim gibi değerleri istismar eden, devletin en kritik noktalarını işgal edip devletine ve milletine ihanet bayrağı açan çetelere de göz yummadık. Bütün çetelerin temizlendiği bir anda Pensilvanya'dan idare edilen, Türkiye'yi yeni bir vesayete mahkum etmek isteyen, Türkiye'yi eski Türkiye'ye döndürmeye çalışan çeteye de eyvallah demedik’ diye konuştu. ‘Darbe girişimleri yapan çeteleri de temizledik’ ifadesinde kast ettiği Ergenekon ve Balyoz davaları tutuklularının büyük bölümün serbest olduğunu da hatırlatmak gerek.

‘Ölüm tehditleri aldım, suikast girişimleri son anda önlendi’

Dünün mağduruyken bugün mağrur olmadıklarını belirten Erdoğan, çok sayıda ölüm tehdidi aldığını söyledi. AKP’nin cumhurbaşkanı adayı, ‘bakın bizzat ben defalarca ölüm tehditleri aldım. Çok somut suikast girişimleri son anda önlendi. 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sahada seçim çalışmaları yaparken tehditler aldık. Samandıra'da bir arkadaşımız bombalı saldırıda şehit edildi. Pınarhisar Cezaevi'ne gönderilmem, beni denklemin dışına itmeye yönelik bir şeydi’ dedi.

Bugün kendisi hakkında cumhurbaşkanı olamaz diyenlerin o gün cezaevi sürecinde kendisinin muhtar bile olamayacağını söyleyenlerle aynı kişiler olduğunu belirten Erdoğan, o kişileri anayasayı okumalarını tavsiye etti. Erdoğan’a göre, 17 Aralık ve 25 Aralık ‘darbe girişimleri’ başarılı olsaydı o da Menderes gibi Yassıada’da yargılanıyor olacaktı.

‘Yeni Türkiye yolunda’

Erdoğan’ın vizyon belgesi ‘Yeni Türkiye Yolunda’ adını taşıyor. Vizyon belgesinde 'demokratik yönetim’ oluşturmak, ‘refah toplumu’ kurmak ve ‘öncü ülke’ olmak hedef olarak seçmenin karşısına konuyor

Her seçim döneminde iddialı seçim şarkılarıyla beğeni toplayan Başbakan Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerinde olduğu gibi yine şarkıcı Uğur Işılak’ın söylediği ‘Milletin adamı Erdoğan’ şarkısıyla meydanlarda olacak.

XS
SM
MD
LG