Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Konsoloslara ‘Siz Kimsiniz?’ Tepkisi


Turkey Journalists On Trial

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın dünkü duruşmasına katılan yabancı konsoloslara tepki gösterdi. Erdoğan, “İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya? Sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, burası Türkiye” dedi.

Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı davanın ilk duruşması 1 Nisan’a ertelendi. Bazı milletvekillerinin duruşma salonundan çıkmaması üzerine erteleme kararı veren mahkeme heyeti, öğle arası vermeden önce dosyaya gizlilik kararı koyarken müştekiler MİT ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davaya müdahil olma talebini de kabul etti.

Davanın müştekisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün İstanbul’da düzenlenen DEİK Dünya Türk İşadamları Kurultayı’na katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada davanın ilk duruşmasını yabancı diplomatların takip etmesini eleştirdi.

‘Burası senin ülken değil, burası Türkiye’

Erdoğan, “Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya? Sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, burası Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları içerisinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde bir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar” dedi.

Can Dündar’dan malum bir gazeteci olarak söz eden Cumhurbaşkanı, dava dosyasında şikayetçi olmadığı davanın diğer sanığı Erdem Gül’e atıfta bulunmadı. Erdoğan’ın konsolosluklar şahsında temsil ettikleri devletlere yönelik eleştirileri yukarıdakilerle sınırlı kalmadı.

“Oynanan oyunun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemli. Demokrasi, insan hakları, özgürlük, seçim laflarını dillerinden düşürmeyenlerin halkın desteğini alarak iş başına gelenlerle, darbeciler karşı karşıya geldiğinde tercihlerinin hangisinden yana olduğunu hep birlikte takip ediyoruz, görüyoruz.”

Hangi ülkelerin konsolosları dün duruşmadaydı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilerine hedef olan isimler arasında İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Kanada'nın İstanbul Başkonsolosu Andrew Smith, İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Frederica Ferrari Bravo, Polonya'nın İstanbul Başkonsolosu Gregorz Michalski, İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Monika Caroline Schumutz Kırgöz'ün de aralarında çok sayıda konsolosluk temsilcisi bulunuyor. Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann da dün duruşmayı izledi ancak Erdoğan konuşmasında büyükelçilere atıfta bulunmadı.

Dünkü davayı takip eden CHP milletvekillerinden Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı sırasında yabancı konsolos ve elçilik görevlileriyle ilişkilerine önem verdiğini söyledi.

Yarkadaş: ‘Cumhurbaşkanı, belediye başkanı iken diplomatlarla sıcak ilişki kurardı’

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Yarkadaş, Erdoğan’ın belediye başkanlığı sırasında belediye muhabirliği yaptığını ve Cumhurbaşkanı’nın mahkumiyet kararını kendisinden öğrendiğini hatırlattı.

Yarkadaş, “Erdoğan o dönem yabancı misyonlardan gelen görüşme talebini geri çevirmezdi. Öyle ki onun Türkiye’deki diplomatlarla sıcak ilişkileri Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan’ı bile rahatsızlık ediyordu. O dönemde Erdoğan’a en yakın yabancı konsolos ise ABD Başkonsolosu Carolyn Huggins’ti. Şimdi ismini hatırlamadığın Afrika kökenli Amerikalı ikinci bir konsolos daha vardı. Gayet güçlü ilişkileri vardı” dedi.

Bir başka CHP milletvekili Eren Erdem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı sırasında 28 Eylül 1998’te yaptığı ve mahkumiyet kararına karşı destek verdiği ziyaretin fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı.

XS
SM
MD
LG