Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Batı'ya: 'Sizin Ne Diyeceğinize Bakmam'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gece Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesinde düzenlenen törende, meclisten geldiği takdirde idam cezasını onaylayacağını belirterek, Amerika ve Avrupa ülkelerine yönelik mesajlar verdi.

Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile birlikte Meclis’in önünde oluşturulan özel platformdan Ankara’daki vatandaşlara saat 03.20’den itibaren yaklaşık 40 dakikalık konuşmasıyla seslendi. Gündüz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirileri nedeniyle program değişikliği yapılan geceki törende, siyasi parti liderleri konuşmalarına yer verilmedi. Program değişikliği nedeniyle CHP ve HDP’nin protesto ettiği törene, MHP Lideri Devlet Bahçeli, konuşması programdan çıkarılmasına karşın katıldı ve Erdoğan ve Kahraman’ın konuşmalarını dinledi. Törende, eski başbakanlardan Tansu Çiller’in de yer aldığı görüldü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, yüksek yargı organları başkanları gibi Ankara protokolündeki yetkililer ile AKP milletvekilleri protokol koltuklarındaydı.

Erdoğan ve Kahraman’ın konuşma yaptığı platform ile vatandaşlar arasında bariyerler bulunuyordu ve polis memurlarıyla yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Vatandaşların konuşmaları izlemesi için alana dev ekranlar yerleştirilmişken, ışıklandırma sistemiyle TBMM Binası’nın ana gövdesine Türk Bayrağı görüntüsü ve her iki yanına 15 Temmuz Logosu’nun yansıtıldığı görüldü. TBMM’deki gece töreni nedeniyle Ankara’nın ana caddeleri trafiğe kapatılırken, 15 Temmuz darbe girişimi gecesini anımsatması amacıyla caddelerin polis araçlarıyla değil Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinesi ve araçlarıyla kapatıldığı gözlemlendi.

Geceki tören, Kuran-ı Kerim’den bölümler okunması ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in duasıyla başladı. Ardından TBMM Başkanı Kahraman, “Ruh hastası bir şizofrenin, bir vatan haininin 40 yıllık işgal planını çöpe attık. FETÖ'ye mensup hainlere, onların iş birlikçilerine, sırtlarını dayadıkları yurtdışı odaklara tek yürek olduğumuzu ve bizi yenemeyeceklerini göstermek için yine meydanlardayız” sözleriyle darbe girişimine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ise, kürsüden ilk önce darbe gecesi yaşamını yitirenler ile yaralılar başta olmak üzere Türk milletine teşekkür mesajlarını paylaştı. TBMM’nin bağımsızlık ve kurtuluşu simgelediğini söyleyen Erdoğan, Cumhuriyet tarihi boyunca bu kutsal çatıya kimsenin el uzatmayı düşünmediğini belirtirken, tören alanındaki vatandaşlardan “İdam isteriz” sloganları geldi. Bunun üzerine Erdoğan, “Size kanaatimi paylaştım. Hukuk içinde, parlamentoya gelir... Parlamentodan geçeceğine inanıyorum. Parlamentodan geçtiği zaman, bana geldiğinde tereddütsüz onaylarım. Çünkü 250 şehidimizin ve milletimizin burada ahı var. 2 bin 193 gazimizin ahı var. Hans, George ne der, buna bakmam. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin, Ayşe, Fatma, Hatice ne der ona bakarım” ifadelerini kullandı.

TBMM’de o gece yaşananları anımsatarak konuşmasını devam ettiren Erdoğan, vatandaşlara, FETÖ ile ilgili bilgilerini ilgili makamlarla paylaşması gerektiği mesajını da verdi. Erdoğan, “Pennsylvania’daki FETÖ, Türkiye'deki temsilcilerini idare edemiyordu. Şimdi diyorum ki, kimse Pennsylvania’daki bu FETÖ'nün bütün kirli çamaşırlarını ortaya çıkarmaktan çekinmesin. Ne biliyorsa söylesin. Adını anmaktan çekinmesin. Çünkü biz Müslümanlar olarak iki kişi konuşuyorsak üçüncüye hainlerin kim olduğunu anlatmalıyız, öğretmeliyiz ki herkes bilsin” çağrısını yaptı.

Erdoğan, İstanbul’daki konuşmasında olduğu üzere sözü bugün TBMM’deki eleştirileri nedeniyle Kılıçdaroğlu’ndan rahatsızlığına getirdi ve “Saat 23.15'te İstanbul Atatürk Havalimanı'nda on binler vardı. Ama orada da o esnada bir siyasetçi vardı. O siyasetçi, ne yazık ki tankların, VIP'in önünden çekilip, ondan sonra çıkmayı planladı. Tankların başındakilerle pazarlık yapıldı, tanklar oradan çekildi ondan sonra tankların önüne çıkarım diyen bu kişi, Bakırköy'deki belediye başkanının yanına gitti. Bugün baktım konuşuyor, konuşurken de hala bu olayı, kontrollü darbe olarak ifade ediyor. Kimseyi aldatmayalım, bu olaya kontrollü darbe demek, gerçekten bir nasipsizliktir. Bu olaya kontrollü darbe demek, nasipsizliğin ötesinde vurdumduymazlıktır” diye konuştu.

Yaşananlara “kontrollü darbe” denilmesine sert tepki gösteren Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na tepkisini sürdürerek, olağanüstü halin (OHAL) yeniden uzatılacağı da vurguladı. Erdoğan, “Kusura bakma, OHAL pazartesi günü MGK gündemine gelecek, konuşacağız, hükümetimize tavsiye kararını alacağız. Dünyanın değişik yerlerinde bir eyalette, basit bir mesele oluyor OHAL ilan ediyorlar. Fransa'da teröristlerce 10-15 kişi öldürülüyor, orada bir yıl OHAL kararı alınıyor. Bizim ülkemizde devletimize karşı, devletimizi yıkma operasyonu yapılıyor, 250 kardeşimiz şehit ediliyor, 2 bin 193 vatandaşımız gazi oluyor, hala kontrollü darbeden bahsediliyor. Yazıklar olsun, yazıklar olsun başka ne diyeceğiz” dedi.

Erdoğan’dan Batı ülkelerine tepki

Konuşmasında TBMM’de geçen yıl 15 Temmuz gecesi yer alan 106 milletvekilini ayrı ayrı tebrik ettiğini belirten Erdoğan, konuşmasında üstü kapalı olarak Batı ülkelerini de hedef aldı. Erdoğan, “Bu dünya bir garip dünya. 15 Temmuz darbe girişimi bize göstermiştir ki devlet olarak da millet olarak da güçlü olmak zorundayız. Eğer güçlü değilsek bize bir tek gün yaşama hakkı vermeyecek o kadar düşman pusuda bekliyor ki isimlerini tek tek saymaya kalksak çok ciddi uluslararası krizle karşılaşırız. İsimlerini söylemiyoruz ama hepsini de biliyoruz” görüşünü dile getirdi.

Erdoğan, TBMM’deki tören sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde 15 Temmuz Şehitler Abidesi açılış töreninde de konuşma yaptı. Burada Batı ülkelerine yönelik eleştirilerini detaylandırdığı gözlemlenen Erdoğan, “Ne yaparsan yap Avrupa Birliğinin tavrı ortada... 54 yıl geçti, 54 yıl, hala bizimle bunlar dalga geçiyor. Verdikleri sözleri tutmazlar, 'vize uygulaması' dersin tutmazlar, mültecilerle ilgili 'şu kadar para vereceğiz' derler vermezler. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başka bu işin çaresi yok. Emin olunuz ki ülkemize, milletimize, özgürlüğümüze, geleceğimize silah doğrultan hainlerin hiçbiri bir daha gün yüzü göremeyecek. Türkiye düşmanlarıyla, Pennsylvania ile aynı dili kullanarak kendilerine saf seçenleri asla affetmeyeceğiz. Milletimiz, FETÖ'nün başındaki şarlatanın ihanet ordusuna asker yazılanlardan bunun hesabını mutlaka soracaktır. Kimse bize başarıyı altın tepsi içinde sunmayacaktır. Korkaklar zafer anıtı dikemez. Milletimizle birlikte 2023 hedeflerimize ulaşarak zafer anıtımızı dikmekte kararlıyız” dedi.

Erdoğan, “Hamburg’taki G-20’de bize halen tutuklanan FETÖ’cüleri soruyorlar. 250 şehidi sormuyorlar” diyerek, FETÖ’cülerle ilgili yargılama süreçlerinde suçlananlara Guantanoma’daki gibi tek tip elbise giydirilmesi için Başbakan ve Adalet Bakanı’na talimat verdi. Erdoğan, “FETÖ'cüler mahkemeye Guantanamo'da olduğu gibi tek tip elbiseyle gelmeli. Öyle grand tuvalet değil. Türkiye düşmanlarıyla, Pennsylvania ile aynı dili kullanarak kendilerine saf seçenleri asla affetmeyeceğiz. Milletimiz, FETÖ'nün başındaki şarlatanın ihanet ordusuna asker yazılanlardan bunun hesabını mutlaka soracaktır. Emin olunuz ki ülkemize, milletimize, özgürlüğümüze, geleceğimize silah doğrultan hainlerin hiçbiri bir daha gün yüzü göremeyecek. Şimdi kaçıyorlar, Avrupa'ya kaçıyorlar, Amerika'ya kaçıyorlar. Daha çok kaçacaklar. Onlar kaçacak, biz kovalayacağız” diye konuştu.

Sonrasında Saray bahçesinde Şehitler Abidesi’nin Erdoğan tarafından açılması birlikte 15 Temmuz anma günü dolayısıyla Ankara’da düzenlenen etkinlikler sona erdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG