Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Almanya’ya G-20 Öncesi Sert Uyarı


Haftalık Alman gazetesi Die Zeit’e konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert uyarılarda bulundu. Erdoğan, "Almanya konuşmama izin vermeyerek intihar ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamburg’da düzenlenecek G-20 zirvesi öncesi Almanya'da haftalık yayın yapan Die Zeit gazetesine mülakat verdi.

Erdoğan, Cuma günü başlayacak zirve sonrasında, Almanya’daki Türklere hitap etmesine izin verilmemesine sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı, “Almanya, benim konuşmama izin vermeyerek intihar ediyor, Almanya bu hatayı düzeltmeli” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi ve Fethullah Gülen ile ilgili soruları da yanıtladı. Erdoğan, FETÖ destekçilerini Türkiye'ye iade etmediği sürece Almanya'yı teröristleri koruyan ülke olarak göreceklerini söyledi.

Ancak Cumhurbaşkanı, Almanya ile Türkiye'nin birbirine ihtiyacı olduğunun altını da çizdi ve Başbakan Angela Merkel ile arasında kişisel bir sorunu olmadığını da sözlerine ekledi.

Geçen ay Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Ankara’yı ziyaret etmiş; İncirlik Üssü’nden geri çekilme kararı çıkmıştı.Alman parlamenterlerin Ocak ayından itibaren İncirlik Üssü'nün ziyareti gündemdeydi. Ancak Türkiye, Alman parlamenterler arasında PKK terör örgütü ile Fethullah Gülen grubuna yakın veya destekçisi konumunda isimler olduğu gerekçesiyle bu ziyarete karşı çıkıyordu.

Erdoğan ve Merkel’in yarın bir araya gelmesi bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG