Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Bu Sıradan Bir Oylama Değil'


16 Nisan Referandum kampanyasının en öne çıkan ismi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu İstanbul’da kullandı. Eşi Emine Erdoğan’la Üsküdar’da sandık başına giden Cumhurbaşkanı, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada seçmenin bu referandumda dönüşümü oyladığını söyledi.

Erdoğan, “Bugünkü halk oylaması, bu referandum sıradan bir oylama değil. Yani, cumhuriyet tarihimizde birçok parlamenter sisteme yönelik oylamalarımız olmuştur. Bazı halk oylamaları da yaptık. Ama bu halk oylaması artık Türkiye Cumhuriyeti'nde yeni yönetim sisteminin, bir değişim dönüşüm tercihidir. İnanıyorum ki halkımız süratle, çok daha hızlı bir kalkınmanın, adeta sıçramanın yolunu açmaya karar verecektir” dedi.

Erdoğan: Gazi Mustafa Kemal’in muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için alışılmış dışında tercih yapmak gerekiyor

“Gazi Mustafa Kemal'in muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefini yakalamak için” Türkiye’nin alışılmışın dışında bir tercih yapması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı, 2002'den bu yana elde edilen büyümenin yetersiz olduğunu vurguladı.

Erdoğan, “İnanıyorum milletimiz, bu tercihini yurt içi ve yurt dışında yapmak suretiyle, sayım yapılınca inşallah beklenen bu tercihi yapma suretiyle geleceğe yürüyecektir. Demokrasimizin sağ duyusuna, şu ana kadar yapılan kampanyayı bir kenara koyup, bu sağ duyuyla yürüyeceğine inanıyorum. Ciddi bir katılım olacak sandığa, öyle gözüküyor” diye konuştu.

Erdoğan: 'Bu Sıradan Bir Oylama Değil'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Abdullah Gül, tercihini yine açıklamadı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Erdoğan gibi oyunu İstanbul’da kullandı. Referandum boyunca anayasa değişikliğine karşı net bir tavır açıklamayan 11. Cumhurbaşkanı, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Basın mensuplarının “oyunuz ne olacak Sayın cumhurbaşkanı” şeklindeki soruları üzerine Abdullah Gül, “ O orada kalmıştır. Sonuçlar çıkınca belli olacaktır” demekle yetindi.

11. Cumhurbaşkanı referandum kampanyası sırasında partisinden gelen davetlere rağmen hiçbir organizasyona iştirak etmemişti.

Binali Yıldırım: Çıkacak sonuç başımızın tacıdır

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ise oyunu seçim bölgesi olan İzmir’de kullandı.

Başbakan Yıldırım, kampanya süresince devam ettiği tavrını sürdürdü ve “çıkacak sonuç başımızın tacıdır” diye konuştu:

“Vatandaşlık görevimizi yaptık, şimdi de işimize gücümüze bakacağız. Bugün Türkiye'nin her köşesinde, 81 vilayetimizde, ilçelerimizde, köylerimizde vatandaşlarımız huzur içerisinde, kardeşlik içinde medeni bir şekilde oylarını veriyorlar, tercihlerini yapıyorlar. Akşam olup sandıklar açılınca sonuçlar ortaya çıkacak. Çıkacak sonuç ne olursa başımızın tacıdır. Milletimizin verdiği karar, en güzel karardır.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG