Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Bu İşin Bittiğine İnanmıyorum'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’nde gazete ve televizyonların patron ve yöneticileriyle bir araya geldi. Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Enerji Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı burada yaptığı konuşmada FETÖ tehdidinin henüz geçmediğini söyledi.

Erdoğan, “Bu işin bittiğine şu anda tabii inanmıyorum. Atacağımız daha adımlar var, rehavete kapılmayacağız. Milletimizin bu darbeye karşı ortaya koyduğu tavır, inanıyorum ki darbeler tarihinde farklı bir yere oturacaktır. Bu millet ecdadından almış olduğu mirası aynen yeni nesille, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle ortaya koymuştur. Burada özellikle kadınlarımızı anmadan edemeyeceğim. Onların şehadete koşması çok çok farklıydı. Bütün bu olaylar bizim geleceğe yönelik umudumuzu artırırken, inşallah darbeler tarihini alt üst edecek, sadece bu milletin değil, dünyadaki halkların inanıyorum ki örnek alacağı bir tavır ortaya koymuştur” dedi.

“Benim de başbakanlarımızın da hataları var”

Erdoğan bir soru üzerine de “Üst akıl çok acımasızca oynuyor. Benim de, başbakanımızın da hataları var. Bizimle de 2010'a kadar uyumluydular. Uyumlu olmadığı tek kişi var o da Erbakan'dı. Gülen ABD'yi bile ele geçirmek istiyor. Üst akıl neyi istiyorsa harfiyen yerine getirecekti. Darbe başarılı olsaydı zil takıp oynarlardı. Gülen, Amerika'yı bile ele geçirmekten söz ediyor. Dünyaya kendimi affettirmek gibi bir derdim yok” yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı, 15 Temmuz’da sokağa taşan ruhu 1915 yılında İtilaf Devletleri’nin saldırılarına karşı Çanakkale’yi geçilmez kılanların ruhuna benzetti; “Uçaklarla, tanklarla, toplarla, helikopterlerle, bu işe inanmış, demokrasiye inanmış, ülkesinin istiklaline inanmış olanları sindiremezsiniz. Çanakkale'deki ruh neyse hamdolsun buradaki ruh da yeniden ayaklanmış kendini oraya bu şekilde koymuştur” diye konuştu.

“PKK ile FETÖ’yü ayrı kefeye koymam”

Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte katılacağı Demokrasi ve Şehitler Mitingi’yle ilgili de konuştu.

Devlet millet birliğini göstermek için Yenikapı Mitingi’nin düzenlendiğini belirten Erdoğan, 80 ilde dev ekranlardan canlı yayınlanacak mitingde Türk Bayrağı’ndan başka bir bayrak olmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neden HDP’yi mitinge davet etmediğini buluşmaya katılan Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş, onun ifadesiyle şöyle aktardı.

"PKK ile FETÖ'yü ayrı kefeye koymam. Böyle bir örgütle işbirliği yapanı davet etmem. Davet edersem, gazilere, şehitlere bunu anlatamam."

“ Medyayı takdir etmek boynumun borcudur”

Yıllardır muhalif medyaya ilişkin sert eleştiriler yapan Erdoğan, darbe girişimine net tavır aldığı gerekçesiyle medya temsilcilerini tebrik etti.

Cumhurbaşkanı, “Bu olumlu tavrı takdir etmek, bunu hem bizzat sizlere hem de kamuoyuna ifade etmek boynumun borcudur diye düşünüyorum. Her ne kadar yaşanan acı ve açık olaylara rağmen "ama"lı "fakat"lı konuşan yazan birtakım medya mensupları var idiyse de bunlar bu dönemde azınlıkta kalmıştır. Medya mensuplarımızın kahir ekseriyeti demokratik rüştlerini bu dönemde ispat etmişlerdir. Siyasette gözlediğimiz milli ve demokratik ortak zeminle bir araya gelebilme başarısını medyamız da tekrarlamıştır” dedi.

“Biga üzerinde uçarken İstanbul’a gitmeye karar verdik”

Darbe gecesinde neler yaşadığını da medya temsilcileriyle paylaşan Erdoğan, CNN Türk, ATV, NTV, ve TGRT Haber’e bağlandıktan sonra kaldığı helikopterle Dalaman'a uçtuklarını aktardı.

“İlk etapta pilotumuz nereye gideceğimizi bilmiyordu. Ben "ya İstanbul ya Ankara" dedim. "Ama sen iki vilayetimizi ortalama al, ona göre yola çık" dedik.

Biga üzerlerine geldiğimizde kendisine İstanbul'a geçeceğimizi söyledik. Kurduğu irtibatlar sonunda dedi ki, “pist karanlık”. Öyle deyince, "Karanlık piste inemez misin?" dedim. Bana "İnerim ama riske etmek istemiyorum" dedi. Böyle deyince "Sen ne kadar havada kalabilirsin?" diye sorunca "3-4 saatlik yakıtım var" dedi. Pistin üzerinde birkaç tur attık. Bunun gerekçesi de oraya bir araç çekmiş olabilirler, tank çekmiş olabilirler. Bu arada hemen İstanbul Emniyet Müdürümüzle irtibat kurduk. Yapacağımız operasyonla 10-15 dakika içerisinde burayı temizleyeceğiz dedi. Sağolsun hakikaten yaptıkları operasyon neticesinde 10-15 dakikada kuleyi temizleyip tekrar ele geçirdiler. Ardından pist aydınlatıldı. Biz de bu vesileyle İstanbul'a inme imkanı bulduk.”

İstanbul’a indikten sonra Devlet Konukevi’ne geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı rehin olduğu için 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar’ı vekaleten o göreve atadığını ifade etti.

“Eskişehir Başbakan’ın talimatlarına uymadı, ikinci bir isim talimat verdi”

Darbecilerin özellikle Akıncılar ve Eskişehir Üslerini kullandıklarını ifade eden Erdoğan, Akıncılar Üssü’ne atılan 12 bombanın darbecileri sindirdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Binali Yıldırım Bey ile irtibatımızı kurduk. Oradan Eskişehir'i yönetmeye başladık. Çünkü Eskişehir Sayın Başbakan'dan aldığı talimatlara bir süre uymadı. İsmini vermeyeceğim ikinci bir isim orada talimatı vermek suretiyle Akıncılar Üssü'ne yönelindi çünkü başka çare yok. Oradan uçuşları bir defa önlemeliydik oraya 12 bomba atıldı. O bombaları atılışıyla Akıncılar Üssü tamamen atıl hale gelmiş oldu.Helikopterler de kalkamaz hale geldi. "Bir bomba da ben yerim" endişesine kapıldılar ve uçuşlar oradan yapılamadı. Bu tabii ciddi bir rahatlama getirdi. Çünkü ağırlıklı olarak Eskişehir ve Akıncılar üzerindeydi. Fakat artık darbeciler bu noktada çökmüştü zaten” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG