Erişilebilirlik

Erdoğan AKP Genel Başkanı oluyor


Türkiye'nin 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıl 9 aylık "tarafsızlık" dönemi ardından bugün AKP Genel Başkanı olacak.

Erdoğan'ın, 2 Mayıs'ta yeniden üye olduğu partide genel başkan olması amacıyla bugün AKP 3.Olağanüstü Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenleniyor.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Forsu takılı makam aracılığıyla geldiği kongre salonu girişinde, dışarıdaki partililere hitap etti. Kongre için "Yeni Atılım Dönemi" ana slogan olarak belirlenirken; ayrıca "Demokrasi Değişim Reform" ifadesi kullanıldı.

Erdoğan, kendi sözleriyle 979 gün sonra yeniden üyesi olduğu partiye bugün genel başkan olarak seçilecek.

Binali Yıldırım, son kez genel başkan sıfatıyla hitap ettiği partililere, bugünü "vuslat" olarak tanımladı. Yıldırım, geçmişte partideki birlikteliği bozacak nifak ve fitne girişimleri olduğunu ancak bunun başarısız olduğunu anlattı.

Bu arada Erdoğan, birlikte çalışacağı AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyelerini de belirledi. Kongredeki oylama öncesi MKYK listesi basına yansıdı. Buna göre; mevcut 50 seçilmiş üyeden 19'u listeye giremedi. Mevcut genel başkan yardımcılarından Yasin Aktay ve Şaban Dişli, yönetim dışı kaldı.

Bugüne nasıl gelindi?

Anımsanacağı üzere; Erdoğan, 14 Ağustos 2001'de Abdullah Gül, Bülent Arınç gibi pek çok isim ile birlikte AKP Kurucular Kurulu olarak partiyi kurmuştu. Erdoğan, kurucu genel başkan olduğu partideki görevinden 10 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi nedeniyle 27 Ağustos 2014'te ayrılmıştı. Erdoğan, seçildiğinde hemen partisindeki görevinden ayrılmamış, Cumhurbaşkanı olarak TBMM'de yemin edeceği 28 Ağustos'tan 1 gün öncesinde görevini Ahmet Davutoğlu'na devretmişti. Bunun için AKP, 1.Olağanüstü Kongresi yapılmıştı.

Davutoğlu ise, Avrupa Birliği ile vizesiz seyahat müzakeresi yürüttüğü günlerde önce "Penguen Dosyası" adlı blog yazısı ile "Erdoğan aleyhine" siyasi çizgi izlemekle suçlanmıştı. Ardından AKP Merkez Yönetim Kurulu'nda genel başkanlık yetkileri elinden alınan Davutoğlu, 5 Mayıs'ta istifa etti. Bunun üzerine 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri ile iktidar ve Başbakan olan Davutoğlu yerine Binali Yıldırım'ın getirilmesi amacıyla AKP 2. Olağanüstü Kongresi, 21 Mayıs 2015'te yapıldı. Yıldırım'ın tek aday olarak seçildiği AKP Genel Başkanlığı dolayısıyla Başbakanlık görevini doğrudan devralması ise, muhalefet cephesinde "halkın seçimi ile yapılan bir değişiklik olmaması" nedeniyle eleştirildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG