Erişilebilirlik

Erdoğan: 'ABD’nin Kudüs Kararı İçin BM Nezdinde Girişim Başlatıyoruz'


Erdoğan: “ABD’nin Kudüs Kararı İçin BM Nezdinde Girişim Başlatıyoruz”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda düzenlenen “Türkiye Kudüs’e Sahip Çıkıyor” mitingine İstanbul'dan görüntülü bağlandı.

Çarşamba günü İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne 30’un üzerinde devlet ve hükümet başkanı ile binin üzerinde temsilcinin katıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD yönetiminin provokatif açıklamasından sadece 7 gün sonra teşkilatın en geniş katılımlı toplantılarından birini gerçekleştirdik” dedi.

“Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdık”

Zirvede ABD’nin Kudüs’le ilgili açıklamasının hükümsüz ve gayrimeşru olduğunu vurguladıklarını kaydeden Erdoğan, “Müslümanların Kudüs üzerindeki haklarından asla sarfınazar etmeyeceğini özellikle belirttik. Bununla kalmadık, oybirliğiyle Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanıdık. Artık İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkeler nezdinde Kudüs Filistin’in başkentidir. Avrupa başta olmak üzere dünyadaki tüm ülkeleri de Filistin’in bağımsızlığını tanımaya ve Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul etmeye davet ettik” diye konuştu.

“Hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kudüs’le ilgili kararının iptali için Birleşmiş Milletler nezdinde girişimler başlatacaklarını da açıkladı. Erdoğan, 1980 tarihli 978 sayılı Güvenlik Konseyi kararına göre, hiçbir ülke Kudüs’te büyükelçilik bulunduramaz. Amerika, altında imzası olan bu karara aykırı hareket etmiştir. Dünyada hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Tüm mekanizmaları kullanarak hukuku çiğneyenlerin ipliğini pazara çıkartacağız. Öncelikle Güvenlik Konseyi’nde, orada bir veto olursa Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bu haksız ve hukuksuz kararın iptali için çalışacağız. Ayrıca, Filistin Devleti’nin daha fazla ülke tarafından tanınması için girişimlere başlıyoruz” diye konuştu.

ABD’nin attığı adımla Filistin’deki işgal ve devlet terörünün dünyanın gündemine yeniden geldiğine dikkat çeken Erdoğan, “Adeta unutulan Filistin meselesi Müslümanlar başta olmak üzere milyarlarca insan tarafından yeniden sahiplenildi. İşlediği vahşi cinayetlere, yaptığı insan hakları ihlallerine ilişkin görüntüler İsrail’in maskesini düşürerek zulümden ve acıdan beslenen gerçek yüzünü ifşa etti” ifadelerini kullandı. Mitinge katılanların sadece Kudüs’e sahip çıktığını göstermediğini; senelerdir İsrail terörüne direnen tüm Filistinli mazlumlara da umut verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bu mübarek Cuma günü Kudüs’ün kardeşi Konya’dan bir kez daha Filistin’in ve Filistinlilerin yalnız olmadığını haykırıyorsunuz. Rabbim sizlerden razı olsun” dedi.

Amerika’nın Sesi’nin konuştuğu kaynaklar, Cumhurbaşkanlığı'nın ABD'yi BM Güvenlik Konseyi'ne yazılı şikayet etmeyi planladığını belirtiyor. Kaynaklara göre ABD, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olduğu için bu şikayeti veto edeceğinden, ardından konuyu BM Genel Kurulu'na taşımak da planın ikinci aşaması.

XS
SM
MD
LG