Erişilebilirlik

Erdoğan: 'ABD'nin Kararı Çok Üzüntü Verici'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika'nın Türkiye'ye yönelik vize kısıtlamasını "çok üzüntü verici" bulduğunu belirterek, "Türkiye bir hukuk devletidir, kabile devleti değildir" mesajını verdi.

Erdoğan, Kiev'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'yla görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye ve ABD'nin karşılıklı vizeleri askıya almasına ilişkin ilk kez değerlendirmede bulundu.

"Bu karar her şeyden önce çok çok üzüntü verici. Ankara’da büyükelçinin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici" diyen Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin konuyu duyar duymaz muhatapları nezdinde gerekli girişimlerde bulunduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"Bakanımız bana bu konuyu ilettiği anda da kendilerine ben sadece şunu söyledim; Türkiye bir hukuk devletidir, her şeyden önce biz bir kabile değiliz, bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin neyse mütekabiliyet esasına dayalı olarak o metnin karşı metnini aynen bizim de Amerika’da büyükelçimiz anında açıklasın. Süreç bundan ibarettir."

Erdoğan’dan Rusya’ya: Kırım’ın ilhakını tanımayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısında Ukrayna'yla ililşkiler ve Kırım'la ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Rusya’ya yönelik “Kırım'ın yasadışı ilhakını tanımadık tanımayacağız. Ukrayna'nın Kırım tatarlarına verdiği destekten memnunuz. Ukrayna halkı kendi kararlarını kendisi veren bir ülkede yaşama arzusunu ortaya koymuştur. Buna herkes saygı duymalı” mesajı verdi.

Ukrayna'yla ikili ilişkileri ilerletme gayretinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, Ukrayna'yla karşılıklı 2012’den beri vize muafiyeti anlaşmasını yürüttüklerini kaydetti. Erdoğan, mevkidaşı Poroşenko'yla Karadeniz havzası güvenliğini ele aldıklarını anlattı.

Poroşenko’ya da ifade ettiği üzere Türkiye’nin Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğini söyleyen Erdoğan’ın, Rusya için hassas konulardan birisi olan Kırım meselesinde Türkiye’nin Ukrayna ve Kırım Tatarları taraftarı pozisyonunu koruduğunu vurgulaması dikkat çekti. Erdoğan, özetle, “Kırım'ın yasadışı ilhakını tanımadık tanımayacağız. Ukrayna'nın Kırım tatarlarına verdiği destekten memnunuz. Minsk sürecini destekliyoruz. Ukrayna halkı kendi kararlarını kendisi veren bir ülkede yaşama arzusunu ortaya koymuştur. Buna herkes saygı duymalı. Kırım konusundaki hassasiyetleri ifade ettim. Şu anda cezaevinde olan Kırım tatarı dostlarımızla ilgili olarak her türlü girişimin gayretindeyiz. Temenni ederim ki bu girişimlerin neticesini alırız. Bunların takipçisiyiz. Kırım'la ilgili geçmişten bugüne tavrımız, yaklaşımımız bellidir. Kırımlı kardeşlerimizi kendimizden ayrı görmedik, görmeyeceğiz” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların sona erdirilmesi ve toprak bütünlüğüne uygun bir çözüme gidilmesini dilediklerini anlatan Erdoğan, uluslararası hukuk mekanizmalarıyla çözüm olabileceğine inandıklarını kaydetti.

Erdoğan ayrıca, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Türk dili eğitimi de verecek Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılacağını duyurdu.

XS
SM
MD
LG