Erişilebilirlik

Erdoğan 12. Cumhurbaşkanı Olarak Andiçti


Recep Tayyip Erdoğan, 12.Cumhurbaşkanı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin ederek resmen göreve başladı ve anayasaya bağlılık yemini etti

Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'deki yemin töreninde Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü tartışması yaşandı. TBMM'de tören hazırlığı erken saatlerde başlarken, muhalefet partilerince nasıl bir tavır sergileneceği merak ediliyordu.

Kılıçdaroğlu protesto etti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da yaptığı basın toplantısında, Erdoğan'ın Anayasa üzerine edeceği yemini "yalan" olarak nitelendirerek Ankara'daki törene katılmayacağını ilan etti. Bu gelişme sonrasında CHP grubu törenden 1 saat öncesinde grup başkanvekili Engin Altay'ın öncülüğünde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, salona girme ancak itiraz etme kararı alındı.

14.00'teki törene dakikalar kala TBMM'ye gelen Erdoğan, AKP'li TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından tören kapısında karşılandı. TBMM Genel Kurulu'nda saat 14.00'ü gösterdiğinde, MHP Lideri Devlet Bahçeli kurmaylarıyla birlikte salondaki yerini aldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte tüm HDP vekilleri de salondaydı. CHP Grubu ise Engin Altay öncülüğünde salona geldi.

MHP ve HDP liderleri tebrik etti

TBMM Genel Kurulu'nda Bakanlar Kurulu sıralarında tüm kabine yer alırken; Dışişleri Bakanlığı'na saat 12.30'da veda ederek ayrılan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, salona girişinde AKP'li milletvekillerince ayakta karşılandı. Davutoğlu, Hükümet sıralarına gitmek yerine AKP sıralarına gelerek ön sıraya oturmadan önce MHP Lideri Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile tokalaştı. O sırada henüz CHP'liler yerlerini almamıştı.

Erdoğan ailesi de hazır bulundu

Erdoğan ailesinden kızları Sümeyye, Esra ve küçük oğlu Bilal Cumhurbaşkanlığı locasında yerlerini aldı. Bilal Erdoğan'ın eşi ve torun Ömer Tayyip Erdoğan da locaya geldi. Büyük oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın ise son dönemde olduğu gibi yine ailesiyle birlikte olmaması ve babası yemin ederken TBMM'ye gelmemesi de dikkat çekti. Emine Erdoğan ise evlerinden eşiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Forsu kapalı Çankaya Köşkü'ne ait araçla alınarak geldiği TBMM'de Cumhurbaşkanlığı Yaveri eşliğinde locaya çıktı.

TBMM Genel Kurulu'nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel başkanlığında kuvvet komutanları da tam kadro olarak yerlerini aldı.

TBMM Başkanına iç tüzük fırlatıldı

Son olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in gelişiyle yemin töreni için TBMM Genel Kurulu açılmış oldu. Çiçek, genel kurul gündemini okuduğu sırada CHP Grup Başkanvekili Altay ayağa kalkarak itiraz etmeye başladı. Ancak Altay'ın itirazlarına rağmen Çiçek, öncelikle gündemi okuyacağını belirterek Altay'a söz hakkı vermedi. Çiçek, bugün TBMM'nin özel gündemle toplandığını belirterek, gelenek ve teamüllere uygun bir şekilde Cumhurbaşkanlığı yemin töreni gerçekleştireceklerini söyledi. Altay ise, CHP olarak usul tartışması açılmasını talep edince Çiçek kesin bir dille reddetti. Kendisine söz hakkı tanımayan Çiçek'e sinirlenen Altay, Cemil Çiçek'e Anayasa ve TBMM İç Tüzüğü'nün bulunduğu kitapçığı fırlattı. Altay'ın bu sırada "Meclis yasalara göre yönetilir" dediği duyuldu.

CHP'li Altay'ın bu davranışı üzerine AKP'liler ayaklanırken CHP'li vekiller topluca salonu terk etti. AKP Grup başkanvekilleri, kendi milletvekillerini sakinleştirerek yerlerine oturmaya davet ederken; Çiçek de milletvekillerine sükunet çağrısında bulundu.

CHP'siz salonda Çiçek, Erdoğan'ı salona girmesi için davet etti ve böylece Erdoğan, TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı eşliğinde kürsüye geldi.

Anayasa'ya bağlılık yemini etti

Recep Tayyip Erdoğan, TBMM kürsüsünde T.C. Anayasası'ndaki Cumhurbaşkanlığı yeminiyle göreve resmen başladı: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Altay: Ben de millet iradesiyle geldim

CHP'nin salonu terk etmesine tepkiler yemin töreni sonrasında da devam ederken; Altay, CHP'li vekillerle birlikte basın toplantısı düzenledi. Altay, iktidar partisinden gelen "Millet iradesine saygısızlık" tepkisine şöyle yanıt verdi: "Ben de millet iradesi ile geldim. Kesinlikle millet iradesine saygısızlık söz konusu değil. Bu yemin milletimizin takdir ve tercihini istismar etmektir. Bu yemin samimi değildir."

Basın locasında bir ilk

Bu arada TBMM'deki yemin töreninde basın locasında bir ilk yaşandı. Basın locası, parlamento muhabirliği teamülleri gereği, TBMM Genel Kurulu'nda yaşananların sadece izlendiği ve herhangi bir tepki gösterilmediği yer olarak kabul edilir. Ancak bugünkü yemin töreninde, basın locasında oturmasına karşın Ethem Sancak'ın sahibi olduğu Türk Medya Grubu Başkanı Cengiz Özdemir, CHP'lileri yuhaladı. Özdemir, kendisini uyaran gazetecilere de tepki gösterdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG