Erişilebilirlik

Erdoğan ve Obama İran’ı Görüştü


Başbakan Erdoğan İran konusunda Amerikan Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada Erdoğan’ın Obama’ya “Bölgemizde asla nükleer silah istemiyoruz" dediği belirtildi. Açıklamada Erdoğan’ın Türkiye'nin anlaşmada verilen sözlerin tutulmasının takipçisi olacağını ifade ettiği de yer aldı.

Beyaz Saray ise telefon görüşmesine dair açıklamada, Başkan Obama’nın İran’la varılan takas anlaşması konusunda Türkiye ve Brezilya’nın yürüttüğü çalışmaları takdirle karşıladığını belirttiği ifade edildi. Obama’nın görüşmede Erdoğan’a, İran’ın uranyum zenginleştirmeyi durdurmayı reddetmesinin güven sorununa yol açtığını söylediği de kaydedildi.

Dün Beyaz Saray’da Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile bir ortak basın toplantısı yapan Obama, Amerika’nın diğer ülkelerle, İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören bir karar taslağı üzerinde anlaşmaya varmasından memnun olduğunu söyledi. Obama, İran’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini aksi halde daha sert yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti.

İranlı yetkililer ise yeni yaptırımlar öngören Güvenlik Konseyi taslağını “gayrimeşru” olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın başdanışmanı Mücteba Haşimi Samari taslağın yasadışı olduğunu öne sürdü.

XS
SM
MD
LG