Erişilebilirlik

Erdoğan: “Kimse Barışcı Nükleer Enerjiye Karşı Çıkamaz”


Başbakan Erdoğan İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rıza Rahimi ile

Resmi bir ziyaret için İran’a giden Recep Tayyip Erdoğan, barışçı olduğu sürece, nükleer enerji konusunda kimsenin “dayatma yapma hakkı yoktur” dedi.

Dayatma sözcüğünden neyi kastettiğine açıklık getirmeyen Başbakan, nükleer silahlara da “aklıselim sahibi” olan herkesin normalde karşı çıktığını belirtti “Ve böyle bir dayatmayı yapmaya da kimsenin hak ve salahiyeti yoktur'' dedi.

Sadabat Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammet Rıza Rahimi ile baş başa ve heyetlerle birlikte görüşen Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan, İran ile batı ülkeleri arasındaki P5+1 görüşmelerinin İstanbul'da yapılmasını arzu ettiğini, Salihi’nin de aynı görüşte olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammet Rıza Rahimi de, sivil nükleer enerjinin dünyada herkese açık olduğunu vurguladı ve devamla “Bizim nükleer enerjiden barışçıl amacın dışında, insaniyete ve dinimize aykırı olan hiçbir programımız kesinlikle yoktur” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı, kesin olmamakla birlikte P5+1 görüşmelerinin yeni turunun 13 Nisan’da başlayabileceğini duyurdu. Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, görüşme yerinin önümüzdeki günlerde beli olacağını açıkladı.

Avrupa Birliği dışişleri sorumlusu Catherine Ashton da görüşme yeri ve tarihinin henüz belirlenmediğini söyledi.

Son turu geçen yılbaşında İstanbul’da yapılan görüşmeler İran’ın uranyum zenginleştirme programından ödün vermek istememesi yüzünden kesilmişti.

Başbakan Erdoğan’a, İran ziyaretinde, eşi Emine ve kızı Sümeyye ile birlikte, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar eşlik ediyor.


XS
SM
MD
LG