Erişilebilirlik

Erdoğan: ‘Twitter Kararına Saygı Duymuyorum’


Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de iki hafta süren Twitter’a erişimin yasaklanması kararının Anayasa Mahkemesi’nce kaldırılmasına uyulduğunu, ancak bu karara saygı duymadığını söyledi

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de iki hafta süren Twitter’a erişimin yasaklanması kararının Anayasa Mahkemesi’nce kaldırılmasına uyulduğunu, ancak bu karara saygı duymadığını ifade etti.

Düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’a, Amerika merkezli sosyal medya şirketi Twitter’a erişimin yasaklanması sonrası Anayasa mahkemesinin verdiği kararla ilgili görüşleri soruldu. Recep Tayyip Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız, onun için de uyduk. Ama saygı duymak zorunda değilim. Bu karara saygı duymuyorum” dedi.

Twitter yasağı, Anayasa Mahkemesinin verdiği karar uyarınca Perşembe günü kaldırılmıştı. Erdoğan’ın Twitter’a yönelik eleştirileri, yasak kaldırıldıktan sonra da sürdü.

“Niye saygı duymuyorum? Şu anda alınmış olan bu karar birincil mahkemelere müracaat edilmeden, hukuk yolları tüketilmeden Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüştür. Usul yönünden Anayasa Mahkemesi'nin bunu reddetmesi gerekirdi. İkincisi özgürlükler yaklaşımını doğru bulmuyorum. Bu ticari şirkettir. Bu ticari şirketin ortada bir ürünü vardır. Sadece Twitter değil, Youtube da Facebook da ticari şirkettir. Bunun ürününü alıp almamak herkesin serbest tasarrufundadır. Bunun özgürlükle falan alakası yok.”

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararının hukuki olmadığını da savundu.

“Bu, hukuk değildir. Hukuk başka bir şey, Burada hukuki bir uygulama yok. Bir yasal uygulamayı maalesef usule de ters olarak ortaya koymuşlardır. Bunu milletimin takdirine bırakıyorum. Bu karar alınırken ne Amerika ne Fransa ne İspanya ne İngiltere bütün buralarda bu konularla ilgili verilmiş kararlar dahi göz önüne alınmamıştır. Nasıl karar alırlar, bunlara bakılmamıştır. Hemen alelacele, ne adına nasıl yapıldığını anlamak da mümkün değil. Böyle bir karar alınmıştır. Daha fazla da konuşmaya zaten gerek yok."

Twitter’a erişimin yasaklanması talimatı, Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin önde olduğu yerel seçimler öncesinde Erdoğan’ın kendisi ailesi ve yakınlarını da kapsayan yolsuzluk iddialarını içeren ses kayıtlarının paylaşıldığı gerekçesiyle, yine Başbakan tarafından verilmişti.
XS
SM
MD
LG