Erişilebilirlik

Erdoğan, TBB Başkanı’na Sert Çıktı: ‘Edepsiz’


Turkey Erdogan

Danıştay’ın 146. Yıldönümü törenleri siyasi bir skandala dönüştü. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşmasının sonuna geldiği anda Başbakan Erdoğan, oturduğu protokol sıralarından tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sakinleştirme çabalarına rağmen sözlerine devam eden Erdoğan, ‘siyasi konuşma yapıyorsun, yanlış biliyorsun, edepsizlik yapıyorsun’ dedi

Gül de Erdoğan’la çıktı

Metin Feyzioğlu, Erdoğan’ın tepkileri üzerine “Kızmayın Sayın Başbakanım. Yapıcı bir konuşma yapıyorum, edepsizlik yapan ben değilim” diyerek yanıt verdi. Bu sırada ayağa kalkarak sahneye yönelen Erdoğan, tepkilerini sürdürdükten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le birlikte dışarı çıktı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör de arkalarından geldi.

Erdoğan: ‘Çıkar cübbeni siyasete gir’

Ankara’dan Afyon’a geçerek AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi tavrını netleştirmek üzere düzenlediği istişare toplantısının açılışında konuşan Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nı siyasete girmeye davet etti. Konuşmasında sık sık Feyzioğlu’nu eleştiren Başbakan, ‘"Danıştay’da konuşan zat 1 Mayıs’a gidiyor. Sana ne 1 Mayıs’tan. Kadıköy Meydanı'nı söylemiyorsun, orada bir olay olmadı onu niye söylemiyorsun. Derdiniz Emek Bayramı’nı kutlamak değil sadece terörize etmek. Bu kutlamayı yapmayın demedik ki, size yer gösterdik. Dürüst konuşmuyorsan istediğin kadar profesör ol. sen nasıl hukuk adamısın ya? Çıkar cübbeni siyasete gir" dedi.
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu
Feyzioğlu: ‘Siyasal konuşma yapmadım, cübbemi çıkarmam’

Bir basın toplantısı düzenleyerek Erdoğan’a yanıt veren Feyzioğlu, siyasal konuşma yapmadığını yineledi. Başbakan’ın “cübbeni çıkar siyasete gir” çağrılarının miadını doldurduğunu belirten Barolar Birliği Başkanı, Danıştay Başkanı “Bazı hukuksuzlukları görmezden geldi veya söylemedi diye biz de söylemeyecek değiliz” dedi. Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Gül’ün sessizliğini de üzüntüyle karşıladığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu: ‘Erdoğan yönetme ehliyetini kaybetti’

Danıştay törenlerine katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan-Feyzioğlu diyaloğunu oturduğu yerden izledi. Protokol salondan ayrıldıktan sonra yerinden kalkan ana muhalefet partisi lideri, "Danıştay'ın 146. yılını kutlama töreninde ortaya çıkan tablo, devlet yönetme ehliyetini kaybetmiş birinin tutum ve davranışının topluma yansımasıdır" dedi.

Danıştay: ‘Feyzioğlu’nun tavrı bizi incitti’

Tartışmanın ardından yazılı bir açıklama yayınlayan Danıştay ise Feyzioğlu’nu eleştirdi. Açıklamada, “Sabırla dinlenen konuşmacı, konuşmasının sonunda protokole bakarak 'bitirdim, bitirdim, bitirdim, bitirdim' şeklindeki ifadeyle sanki kendisine müdahale ediliyormuş algısı oluşturmaya çalışmıştır. Öte yandan idari yargı ve avukatlık mesleği ile ilgisi olmayan konulara büyük ölçüde yer verilerek program çerçevesinde cevap hakkı bulunmayan konuklarımız rahatsız edilmiş, teamüllere aykırı, beklenmedik ve özel günümüzün anlamı ile bağdaşmayan bu davranış nedeniyle ev sahibi kurum mensupları da incinmiştir” ifadelerine yer verildi.

Adalet Bakanı: ‘Feyzioğlu siyasete ayar vermek istemiştir’

Barolar Birliği Başkanı’na yönelik bir eleştiri de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Metin Feyzioğlu’nun uzun konuşma yapmasını “kabul edilemez bir nezaketsizlik” olarak değerlendiren Bozdağ, “Danıştay siyasal konuşmalarının yapıldığı mekan olmamalıdır. Barolar Birliği Başkanı, fevkalade siyasal konuşma yaparak eski vesayetçi anlayışla siyasete ayar vermek istemiştir. Yeni Türkiye’de buyurgan bir tavırla yara verme dönemi kapanmıştır. Zamanla o da bunu öğrenecektir” dedi.

Feyzioğlu ne dedi?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 50 dakika süren konuşmasında Van depremzedelerinin yaşadığı sorunlardan Gezi sürecine, basın özgürlüğünden, 1 Mayıs’taki şiddete kadar pek çok başlığa atıfta bulundu. Yolsuzluk soruşturmalarının engellendiği algısının adalete güveni zedelediğini savunan Metin Feyzioğlu, “Bütün bunlardan, devlet içindeki olası gayrimeşru yapılanmalarla mücadele edilmesi ve yolsuzluk iddialarının derinliğine araştırılması gerektiği sonucu çıkmaktadır. Bunun için tarafsız, bağımsız ve adil yargılama yapabilen, güvenilir bir yargıya ihtiyaç vardır” dedi.

Feyzioğlu: ‘Vicdanlarımız kanamıyor mu?’

Gezi sürecinde hayatını kaybeden herkesi ismen sayan Barolar Birliği Başkanı, Roboski’de can verenler ile ölen Ergenekon ve Balyoz davaları sanık, tutuklu ve hükümlülerini andıktan sonra “Vicdanlarımız kanamıyor mu?” diye sordu.

Her ne kadar Başbakan Erdoğan, Feyzioğlu’nun Van depremiyle ilgili değerlendirmelerine tepki gösterse de itirazları Barolar Birliği Başkanı’nın cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili görüşleri sırasında başladı.

Feyzioğlu o esnada, “Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde kullanılacak üslubun, sayın Cumhurbaşkanı’nın 76 milyon yurttaşımızın tümünün cumhurbaşkanı olacakları dikkate alınarak birleştirici, kucaklayıcı olmasına özen gösterilmesinin önemi açıktır. Bu düşüncelerle bazıları muhtemelen aramızda olan tüm cumhurbaşkanı adaylarımıza şimdiden başarı dileklerimi en derin saygılarımla sunuyorum” diyordu.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG