Erişilebilirlik

Erdoğan'la Trump Telefonda Libya’yı Konuştu


İki lider en son yüz yüze 4 Aralık'ta İngiltere'de yapılan NATO Zirvesi'nde görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü Libya’daki son durum ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdikleri bir telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, Erdoğan ile Trump’ın telefonda görüştüğünü bildirildi. Erdoğan'la Trump’ın “ikili ilişkilerle birlikte Libya’daki son durum ve bölgesel gelişmeleri ele aldığı” ifade edildi.

Beyaz Saray'dan da akşam saatlerinde kısa bir yazılı açıklama geldi. Açıklamada "İki lider Suriye ve Libya'daki güvenlik durumu, İran'daki protestolar ve İran'ın Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağını düşürmesini konuştu" ifadesi kullanıldı.

Libya meselesinde, önceki gün Moskova’da gerçekleşen görüşmelerden sonra dün ateşkes anlaşması hayata geçirilememişti. Rusya’nın ev sahipliğindeki müzakerelerde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayez El Sarrac’ın imza attığı ateşkes anlaşmasına, Libya'nın doğusunda merkezi Bingazi'de bulunan silahlı güçlere liderlik eden Halife Hafter imza atmamıştı.

Libya konusunda, artık gözler Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ev sahipliğinde gerçekleşecek liderler zirvesine çevrilmiş durumda. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği toplantıda, Birleşmiş Milletler’in 5 daimi üyesi Rusya, ABD, Çin, İngiltere ve Fransa ile İtalya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) olması planlandı. Türkiye’nin, ayrıca toplantıya Katar, Tunus ve Cezayir’in de davet edilmesini önerdiği ve Yunanistan’ın da masada yer almak istediğini biliniyor.

Erdoğan ve Trump, en son ABD’nin İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi Irak’ta hedef aldığı operasyon öncesinde telefonda görüşmüştü. Cumhurbaşkanlığı’ndan 2 Ocak’taki görüşmeye ilişkin yapılan bilgilendirmede, Erdoğan’ın Irak'ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemleri endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini belirttiği ve ABD Büyükelçiliği’ne yönelik eylemlerin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği açıklanmıştı. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley de, o günkü görüşmeye ilişkin “İki lider ikili ve bölgesel meseleleri ele aldı. Başkan Trump, dış müdahalelerin Libya'daki durumu karmaşık hale getirdiğine işaret etti. İki lider ayrıca Suriye'nin İdlib kentinde sivillerin korunması amacıyla tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı” açıklaması yapmıştı.

Erdoğan ve Trump, yüz yüze ise en son İngiltere’de 4 Aralık 2019’da NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

XS
SM
MD
LG