Erişilebilirlik

Erdoğan, Ermeni Açılımında Kararlı


Başbakan Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada

1915 olaylarının 99. yıldönümü vesilesiyle yazdığı mektupla Türkiye’de özellikle milliyetçi ve ulusalcı çevrelerden tepki alan Başbakan Erdoğan, açılımda kararlılık göstereceğinin işaretini TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gösterdi

“Biz korkmayacağız. Biz tarihi çarpıtanlardan olmadık olamayacağız. Gazi Mustafa Kemal tüm komşularıyla barış yapmıştır, kin gütmemiştir. Bizim arşivlerimiz açık, bizim korkumuz yok. Büyük devletlerin, büyük milletlerin korkusu olmaz. Bizim de yok. Çok büyük bir acı çekmiş bir millet olarak tüm acı çeken milletleri en iyi biz anlarız.” 1915 olaylarının 99. yıldönümü vesilesiyle yazdığı mektupla Türkiye’de özellikle milliyetçi ve ulusalcı çevrelerden tepki alan Başbakan Erdoğan, açılımda kararlılık göstereceğinin işaretini TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gösterdi.

Erdoğan: ‘Ermeni diasporası ve Ermenistan da adım atmalı’

Başbakan Erdoğan, kendisinin gösterdiği cesaretin bir sonuç vermesi için Ermenistan ve Ermeni diasporasının adım atması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Tokalaşarak konuşmaya hazırız. Bir asır önceki acıları üzerine değil, barış ve dostluk adına yürümek istiyoruz. Tarihle yüzleşmek sadece bizim milletimizle olmaz. 100 yıl öncesinin trajedilerini kullanan devletler de artık bunlarla yüzleşmeli” diye konuştu.

Türkiye siyasetinin en güçlü ismi, “Bbizim açıklamamızdan sonra tebrikler, gazete ilanlarını gördünüz. Dünyadaki samimi ülkeler de bize desteklerini verdiler” diyerek uluslararası kamuoyundan aldığı pozitif tepkilerden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Bahçeli: ‘Ermeni çetelerin katlettiği 518 bin Müslüman Türk’ü ne yapacağız?

Erdoğan’ın 24 Nisan mesajının ardından istismar siyaseti yapmakla suçladığı iki muhalefet partisinden biri olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin lideri Devlet Bahçeli ise başbakanı bu yaklaşımı nedeniyle ‘ihanetle’ itham etti.

Partisinin TBMM Grup konuşmasında ateşli bir konuşma yapan Bahçeli, “Doğrudur, acıları yarıştırmak, acılar arasında kategorik ayrımlar yapmak bir aşamaya kadar insani ve İslami değildir. Fakat Ermeni çetelerinin katlettiği 518 bin 105 Müslüman Türk’ü ne yapacağız, nereye koyacağız, oldu bir kere, ne yapalım, ölenle ölünmez diyerek şehadetlere sırt mı çevireceğiz?” diye sordu.

Bahçeli: “Ermeni çeteler Birinci Dünya Savaşı’nda bizi arkadan hançerledi”
MHP liderinin hem Ermeniler hem de Erdoğan hakkındaki sert konuşması bu cümlelerle sınırlı kalmadı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermeni çetecilerin 23 ayrı yerde isyan ve ihanet ettiğini savunan Bahçeli, “Birinci Dünya Savaşı esnasında düşmanla işbirliği yapıp da arkamızdan hançerleyen çetelere, katillere, küçücük bebekleri süngüleyen canavarlara, kızlarımıza, kadınlarımıza Akdamar’da tecavüz eden yezit torunlarına 99 yıl sonra ‘Ne iyi yaptınız!’ dememiz bekleniyorsa, Başbakan ve yandaşları daha çok bekleyecektir” diyerek Türk milletinin 1915 Olayları nedeniyle Ermeniler’den özür dilemeyeceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yeni reformlar gündemde mi?

Hükümet kulislerine yakın gazetecilerden Ömer Şahin, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başka şaşırtıcı söylem ve eylemler içinde olacağını iddia etti. Şahin bugün Radikal’de yayımlanan haberinde, “Hükümet yeni bir reform dalgası için düğmeye basacak. Hükümetin ajandasında ruhban Okulu’nun açılması, İsrail’le normalleşme, cem evlerine statü ve liberallerle buluşma var. Paketler cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere ayarlı olacak” yazdı.
Üçüncü kuşak Ermenilere vatandaşlık verilecek mi?

Hükümetin Ermeni açılımındaki bir sonraki hamlesinin 1915 Olayları sırasında Türkiye’den göç etmek zorunda kalan Osmanlı İmparatorluğu yurttaşı Ermenilerin üçüncü kuşak torunlarına vatandaşlık verilmesi olduğu da iddia edildi. Ancak bu konuda hükümet çevrelerinden henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.
XS
SM
MD
LG