Erişilebilirlik

Erdoğan: '2-3 Haftada Olabilecek En Az Hasarla Çıkacağız'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Corona virüsü salgınıyla mücadelede son durumu ulusa sesleniş konuşmasında aktardı. Erdoğan, "İyi bir izolasyonla, hastalığın yayılma hızını 2-3 hafta içinde kırarak bu süreçten olabildiğince en kısa sürede ve olabilecek en az hasarla mutlaka çıkacağız. Aksi takdirde çevremizde pek çok örneğini gördüğümüz bir şekilde daha ağır sonuçlarla ve buna bağlı olarak daha ağır tedbirlerle karşılaşmamız kaçınılmazdır," dedi.

Erdoğan konuşmasında özellikle yaşlılarla ilgili hassasiyeti vurguladı ve "Hastalığın yayılma zincirini kırmak için bakanlıklarımızdan gelen ikazlara harfiyen uyulmalıdır. Yaşlı ve hastalarımıza virüsün bulaşmasını önlemenin tek yolu gönüllü karantinadır," ifadelerini kullandı.

"Büyüklerimizi incitecek saygısızlığı kabul edemeyiz"

Sosyal medyada yaşlı vatandaşlara yönelik tepki çeken muamelelere ilişkin görüntüler paylaşılmıştı. "Büyüklerimiz başımızın tacı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hassasiyetimizin sebebi onların hastalık bulaştırıyor olmaları değil, onlara hastalık geçmesidir. Yaşlılarımızı ihtimamla korumalıyız. Büyüklerimizi incitecek en ufak bir saygısızlığı bile kabul edemeyiz," dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan buna ek olarak orta yaşlarda da vakaların görüldüğünü belirtti ve "Virüs yaşlı, genç ayrımı yapmıyor," dedi.

Erdoğan, "Geçmişte yardım isteyen bir ülke iken bugün dünyanın 69 ülkesi Türkiye'den yardım talep etmiştir. Bunların 17'sine yardım yapılmıştır," ifadelerini kullandı.

Ekonomik tedbirleri Twitter açıklamasıyla yinelemişti

Erdoğan, bugün Twitter aracılığıyla paylaştığı tablolarla Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan düzenlemeleri de yineledi.

Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler arasında yerli dezenfektasyon malzemesi, koruyucu elbise ve maske üreticilerine yerli üretimi desteklemek üzere 6 milyon lira kaynak aktarılacağını paylaştı. Corona virüsüyle mücadele kapsamında bazıları hali hazırda yürürlüğe girmiş ekonomik düzenlemeler şöyle:

ÇALIŞMA VE SOSYAL HAYAT: 2 milyon dar gelirli aileye bin lira nakit desteği verilecek. En düşük emekli aylığı bin 500 liraya çıkarılacak. Asgari ücretliye toplamda 7 milyar liralık ücret desteği sağlanacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına düzenli aktarılan kaynak 180 milyon liraya çıkarılacak. Emekliye bayram ikramiyesi Nisan’da verilecek. 80 yaş ve üstü vatandaşlarımız için periyodik takip programı açılacak.

SAĞLIK: Sağlık çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay boyunca üst tavandan yapılacak. 32 bin yeni sağlık personeli istihdam edilecek. Kamu kurum misafirhaneleri tüm sağlık personeli için kullanıma açılacak. Sağlık personeli toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. 1 milyon adet hızlı tanı kiti kısa sürede kullanıma sunulacak.

SANAYİ: Teknopark işletmelerinden 2 ay kira alınmayacak. KOBİ’lerin KOSGEB ödemeleri 30 Haziran’a ertelenecek. Yerli dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük ve maske üreten firmalara 6 milyon liralık destek verilecek.

TİCARET: Tıbbi maskeler ve solunum cihazları için ilave gümrük vergisi kaldırıldı. Etil alkol ithalatlarında gümrük vergisi sıfırlandı. İhracatlara stok finansman desteği verilecek.

MALİYE: KDV beyanname verme ve ödeme süreleri ertelendi. Belediyelerin 3 aylık vergi kesintileri yapılmayacak. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak. İç havayolu taşımacılığında 3 ay boyunca KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Nakit akışı bozulan firmalara gerektiğinde finansman desteği verilecek. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘İş’te Devam Kredi Desteği’ hayata geçirilecek.

BANKACILIK: İşletme Finansman Desteği ile 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, 25 bin lira limit kredi imkanı sağlanacak. 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli 25 bin lira limitli Esnaf Kart desteği verilecek. Kredi kartı ödemeleri Haziran sonuna kadar ertelenebilecek. Personel maaş gideri kadar ilave kredi imkanı sağlanacak.

“Sosyal mesafe” kurallı kabine toplantısı

Erdoğan ayrıca dün yürütülen çalışmalara ilişkin olarak kabine üyeleriyle video konferans yoluyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın, muhalefet partileri CHP, İyi Parti ve HDP’nin dile getirdiği elektrik, doğalgaz gibi faturalar için erteleme kararı alınması ya da bu hizmetlerden ücret alınmaması yönündeki talepleri değerlendirdiği de görüldü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, bor kullanarak yapılan dezenfektanı tanıttı.

Erdoğan’ın, sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin kısa video kaydı, “Milletimizin hizmetinde mesaimiz devam ediyor. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın çalışmalarını yakından takip ediyor, adımlarımızı eşgüdüm içerisinde atmayı sürdürüyoruz,” başlığıyla yayınlandı.

XS
SM
MD
LG