Erişilebilirlik

Erbil’deki Saldırıda Başkonsolosluk Görevlisi Hayatını Kaybetti


Kuzey Irak'ta Erbil kentinde bir lokantada düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz" denildi.

Erbil'de Türk diplomatlara saldırının düzenlendiği restoran
Erbil'de Türk diplomatlara saldırının düzenlendiği restoran

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, "Erbil'de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir" açıklamasını yaptı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Erbil'deki saldırıyla ilgili Bağdat ve Erbil ile temas halinde olduklarını, gerekirse heyet gönderileceğini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da olayı "Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmış bir saldırı" olarak niteledi. Kılıçdaroğlu, saldırının ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu aradığını ve bilgi aldığını belirtti.

Erbil Asayiş Genel Müdürlüğü açıklamasında saldırıda 1 Başkonsolosluk çalışanıyla bir sivilin hayatını kaybettiği, 1 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

AA, restoranın sahibini kaynak gösterdiği bir haberinde, sivil giyimli ve üzerinde iki silah bulunan bir saldırganın restoranda bir grup konsolosluk çalışanına ateş açtığını ve bir Türk diplomatın olay yerinde hayatını kaybettiğini bildirdi. Reuters'a göre de, bir görgü tanığı, bir saldırganın, Türk diplomatların akşam yemeği yediği restorana girerek ateş açtığını ve daha sonra dışarıda kendisini bekleyen bir araçla kaçtığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Twitter üzerinden, "Erbil'deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir" açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve emekli büyükelçi Ünal Çeviköz de, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Erbil Başkonsolosluğu görevlilerimize yapılan menfur saldırıyı şiddetme kınıyorum. Şehit ve yaralılarımız olduğu anlaşılıyor. Tüm yurttaşlarımızın başı sağolsun" dedi.

Irak merkezi yönetimi ve Kürt bölgesel yönetimi yetkilileri de saldırıyı kınadı.

Saldırı, HuQQabaz adlı popüler bir restoranda düzenlendi. Camları kırılan restoranın Türk konsolosluğuna 5 dakika mesafede, havaalanı yolunda olduğu bilgisi verildi. Bölge güvenlik kordonu altına alındı. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

XS
SM
MD
LG