Erişilebilirlik

Entertainment Pioneer Dick Clark Dies at 82


Yazıyı okuyun ve dinleyin. Sonra Alıştırmalar bölümündeki bağlantıları tıklayarak soruları cevaplayın

Dick Clark was a very well-known man in entertainment. He died on April 18, 2012 from a heart attack. He was 82 years old.

Dick Clark was one of the most famous names in rock and roll. He was not a singer or a musician. He was the host of the TV show American Bandstand. In the 1950s and 60s, teenagers across the U.S. watched this TV show every day. The show changed the way Americans listened to pop music.

Dick Clark was born near New York City. He always wanted to be on the radio. In 1952, he got a job as a disc jockey in Philadelphia. He became one of the best-known radio DJs in town. A few years later, he became the host of an afternoon teen dance show in Philadelphia. The show was called “Bandstand.”

Clark knew that a teen dance show would be very popular. He wanted people all over the country to see the show. The TV producers decided to make the show national. In 1957, “Bandstand” became American Bandstand.

American Bandstand was one of TV’s longest-running shows. It was on from 1957 to 1987. Jerry Lee Lewis, the Jackson Five, Prince, and the Talking Heads were on the show. Many other famous groups were on the show, too.

Dick Clark moved to Hollywood in 1963. He started a company called Dick Clark Productions. He made many hit television programs. He made music shows. He also made game shows and award shows.

In 1972, Clark started a show called Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve. Every year on December 31, millions of Americans watched the show. It was a New Year’s party. Clark hosted the show until 2004.

In 2004, Clark had a stroke. After the stroke, he could not move all of his body. He could not speak clearly. But a year later, Clark was back. People could not always understand his speech. But people thought he was very brave.

Dick Clark earned many awards during his long career. He has Emmys and Grammys. He has a star on the Hollywood Walk of Fame. He is also in the Rock And Roll Hall of Fame.

1. Vocabulary Skills:

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

2. Facts::

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

3. Listening Skills:

Improve your English comprehension skills with this activity! Open

Dick Clark eğlence dünyasının en tanınmış isimlerindendi. 18 Nisan 2012’de kalp krizi geçirerek ölen Clark 82 yaşındaydı.

Dick Clark rock and roll dünyasının da en ünlü kişilerinden biriydi. Şarkıcı veya müzisyen olmayan Clark, American Bandstand adlı TV programının sunucusuydu. 1950 ve 60’larda bütün Amerika’da gençler hergün onun TV programını izlerdi. Bu program Amerikalılar’ın pop müzik dinleme alışkanlıklarını değiştirdi.

New York yakınlarında doğan Dick Clark, her zaman radyo yayıncısı olmak istemişti. 1952 yılında Philadelphia’da dick jockey olarak çalışmaya başladı. Philadelphia’nın en çok tanınan DJ’lerinden biri haline geldi. Birkaç yıl sonra, Philadelphia’da öğleden sonraları yayınlanan bir gençlik dans programını sunmaya başladı. Programın adı “Bandstand” idi.

Clark gençler için bir dans programının çok popüler olacağını biliyordu. Herkesin bu programı izlemesini istiyordu. TV prodüktörleri programın bütün ülkede yayınlanmasını sağladı. 1957 yılında “Bandstand” programının adı American Bandstand olarak değiştirildi.

American Bandstand TV’nin en uzun süren programlarından biri oldu. 1957’den 1987 yılına kadar devam etti. Jerry Lee Lewis, Jackson Five topluluğu ve Talking Heads grubu da programa katıldı. Birçok ünlü grup da programda yer aldı.

Dick Clark 1963 yılında Hollywood’a taşındı. Dick Clark Productions (Dick Clark Yapımcılık) adlı bir şirket kurdu. Çok beğenilen televizyon programları hazırladı. Müzik programları yaptı. Ayrıca eğlence ve ödül programlarına imzasını attı.

1972 yılında Clark, Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve adlı bir programa başladı. Her yıl 31 Aralık gecesi milyonlarca Amerikalı bu programı izledi. Program bir yılbaşı partisi gibiydi. Dick Clark, programı 2004 yılına kadar sundu.

2004 yılında Clark felç geçirdi. Vücudunun büyük bölümünü kullanamaz hale geldi. Düzgün konuşamıyordu. Ancak bir yıl sonra televizyona geri döndü. Konuşması her zaman çok iyi anlaşılamıyordu ancak herkes onun ne kadar cesur olduğunu konuşuyordu.

Dick Clark uzun meslek hayatı boyunca çok sayıda ödül aldı. Emmy ve Grammy ödülleri kazandı. Hollywood Ünlüler Kaldırımı’nda Dick Clark’ın da bir yıldızı var. Aynı zamanda Clark, Rock and Roll Ünlüler Müzesi’nde de yer verilen ünlülerden biri.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG