Erişilebilirlik

Enis Berberoğlu Yeniden Yargılanacak


CHP ISTANBUL MIILLETVEKILI ENIS BERBEROGLU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Enis Berberoğlu yeniden yargılanacak. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkeme tarafından Berberoğlu'na casusluk suçlamasıyla verilen 25 yıl hapis cezasını bozdu. Berberoğlu’nun dosyası yeniden görüşülmek üzere 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bununla birlikte Berberoğlu’nun tutukluluk hali devam edecek.

MİT tırları davasından ceza alan Berberoğlu, geçen yılki darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve tutuklanan 50 bin kişinin sembolü haline gelmişti. CHP Genel Başkanı Berberoğlu’nun serbest bırakılması için Ankara’dan İstanbul’a büyük bir protesto yürüyüşü başlatmıştı.

Berberoğlu, MİT’in tırlarla Suriye’ye silah taşıdığına dair görüntüleri gazetelere göndermekle suçlanıyor.

Berberoğlu, 17 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin operasyonlarında hapse giren ilk CHP’li milletvekili oldu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne göre, aralarında öğretmenler, akademisyenler ve hukukçuların da bulunduğu 150 binden fazla kişi işlerinden uzaklaştırıldı, 150’ye yakın medya kuruluşu kapatıldı ve 160 gazeteci gözaltına alındı.

Son olarak Büyükada’da toplantı yaptıkları sırasında gözaltına alınan ve aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı’nın da bulunduğu insan hakları aktivistlerinin 15 yıl hapsi istendi.

XS
SM
MD
LG