Erişilebilirlik

Engelli Çocuğun Videosuna Büyük İlgi


Engelli Çocuğun Videosuna Büyük İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Amerika’nın Tennessee eyaletinde bir annenin, oğlunun evde çektiği ve İnternet’e koyduğu video görüntüleri birçok kişi tarafından izlendi ve engelliler arasında büyük tartışmalara yol açtı. Görüntüler, çocuğun ailesinin yaymak istediği sevgi mesajına da tercüman oldu

Lacey Buchanan’ın bir yaşındaki doğuştan özürlü oğlu Christian’ın video görüntüleri, izlenme rekorları kırdı. Umuda uzanan serüvenini kağıt parçalarına yazdığı notlarla anlatan Buchanan, oğlunun fotoğrafını da paylaşıyor.

Videonun 11 milyondan fazla kez izlenmesi, Lacey ve eşi Chris için engelli çocukların sesini duyurmayı ve kürtajı yermeyi amaçlayan küresel bir platform oluşturdu:

“Döktüğümüz her damla gözyaşı, çektiğimiz her zorluk buna değdi. Engellilerin kararınızı etkilemesine izin vermeyin. Bu kararı vermek zorunda olan herkese bunu tavsiye ediyorum.”

Aile, televizyon programlarına çıktı, birçok konuşma yaptı.

Lacey Buchanan, oğlu Christian’ın engelli olduğunu öğrendiklerinde hamileliği sonlandırmama kararı aldıklarını söylüyor.

Tennessee eyaletinin Woodbury kasabasında yaşayan Buchanan ailesi için hayat devam ediyor. Artık ağabey olan Christian’ın yüzü, geçirdiği bir dizi ameliyatla değişiyor. Babası, Christian’ın sağlıklı ve mutlu bir çocuk olduğunu söylüyor:

“Christian, engelli bir çocuk gibi değil. Görme engelli olması, hayatını değiştirmiyor. Müziği çok seviyor. Görme engeli, Christian’ın hayatta ne yapıp ne yapamayacağı üzerinde etkili olamayacak.”

Christian’ın engelli olması, aileyi artık çok etkilemiyor. Ancak bebek dünyaya geldikten sonraki birkaç ay, herşey çok daha farklıymış.

İnsanların meraklı bakışları ve sordukları incitici sorular, ilk başlarda aileyi çok kırmış. Hatta bir kişi, Lacey’ye ‘keşke kürtaj yaptırsaydın’ bile demiş.

Lacey ise bazen kaba olmak dahil birçok yolu denediğini söylüyor:

“Kabalığın hiçbir zaman bana birşey kazandırmayacağını anladım.”

Buchanan ailesi, engellilere yönelik tavrın dünya çapında değişmeye başladığını, Christian’ın öyküsünü herkese anlatarak çorbada kendi tuzlarının da bulunmasını sağladıklarını söylüyor:

“Harika bir deneyim oldu. Herkes Christian’a çok yakınlık gösterdi.”

Bu, Buchanan ailesi için bir mucize.

XS
SM
MD
LG