Erişilebilirlik

Endonezya'da Tsunami Felaketinde Ölenlerin Sayısı Artıyor


Endonezya'yı vuran tsunamide 600'den fazla ev, 69 hotel, 60 mağaza ve 420 tekne zarar gördü.

Endonezya Ulusal Afet Dairesi, tsunami felaketi nedeniyle şu ana kadar 281 kişinin hayatını kaybettiğini, 1016 kişinin yaralandığını, halen 57 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Ulusal Afet Dairesi sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho da ölü sayısının artmaya devam ettiğini söyledi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo tsunami’nin vurduğu bölgelerde incelemelerde bulundu.

Widodo, Banten bölgesindeki Carita plajındaki Hotel Mutiara’yı ziyaret etti. Otel büyük zarar görmüştü.

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Dairesi ülkedeki Krakatoa yanardağında Cumartesi akşamı saat 9’da bir patlama olduğunu rapor etmiş tsunami de bu patlamının ardından 9.30’da meydana gelmişti.

Krakatoa dağında Cumartesi akşamı saat 9'da yaşanan patlamanın tsunamiye neden olduğu sanılıyor
Krakatoa dağında Cumartesi akşamı saat 9'da yaşanan patlamanın tsunamiye neden olduğu sanılıyor

Daireden yapılan açıklamada, “Tsunami Anak Krakatoa dağındaki patlama sonucu deniz altında oluşan toprak kayması ve bölgedeki gelgit olayından kaynaklanmıştır” denildi. Ancak Endonezya Jeolojik Araştırmalar Kurumu tsunamiy'e volkanik patlamanın neden olduğunu henüz onaylayamayacaklarını söyledi. Kurum yanardağın Haziran ayında bu yana patlamaya devam ettiğini ama bugüne dek tsunami yaşanmadığını belirtti.Jeolojik Araştırmalar Kurumu Yöneticisi Rudy Suhendar, VOA Endonezya Servisi’ne yaptığı açıklamada bu konudaki araştırmaların halen sürdüğünü söyledi.

Tsunami özellikle Sumatra’nın Güney Lampung, Java’nın Serang ve Pandeglang ile başkent Jakarta’nın batısındaki Sunda Straits’te etkili oldu. Dalgalar nedeniyle 600’den fazla ev, 69 hotel, 60 mağaza ve 420 tekne zarar gördü.

Yapılan açıklamada Jakarta yakınlarındaki Banten bölgesindeki turistik belde Tanjung Lesung’da çok sayıda kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Afet bölgesinde yardım ekipleriyle birlikte Endonezya ordusuna mensup askerler de görev yapıyorlar.

Tsunami'den en kötü şekilde etkilenen bölgenin Banten olduğu bölgeye su, temizlik ve tıbbi malzemelerin ulaştırıldığı duyuruldu.

Amerika Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından tsunami felaketiyle ilgili bir mesaj paylaştı. Trump tsunami nedeniyle akıllara gelmeyecek bir yıkım yaşandığını belirterek Endonezya halkı için dua ettiklerini belirtti ve “Amerika sizlerle birlikte” ifadesini kullandı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “Endonezya’daki doğal felakette zarar görenler için dua ediyoruz. Bölgede felaketten etkilenen bir Amerika vatandaşı olduğuna dair elimize ulaşmış bir bilgi yok ancak ihtiyaç halinde yardım için hazırız” denildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada yaşanan felaket nedeniyle üzüntü duyduğunu ve BM’nin hükümetin yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarına destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

26 Aralık 2004 yılında Hint Okyanusu’nda yaşanan deprem ve tsunami nedeniyle de aralarında Endonezya’nın da bulunduğu 13 ülkede 226 bin kişi hayatını kaybetmişti

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG